Експерти: Рішення Ради Європи щодо Криму Росія не виконає

04 May, 2017
обозреватель

Виконавчий орган Ради Європи закликав РФ скасувати заборону на діяльність Меджлісу і допустити в Крим правозахисників. Це рішення РЄ, як і всі попередні, Москва проігнорує, застерігають експерти.У Ради Європи немає важелів, які змусили б Росію виконувати рішення Комітету міністрів Ради Європи (КМРЄ) щодо Криму, ухвалене у середу, 3 травня, у Страсбурзі. Про це в коментарі DW заявив юрист-міжнародник, екс-суддя Міжнародного кримінального трибуналу з колишньої Югославії Володимир Василенко.

На його думку, рішення КМРЄ, у якому міститься заклик до російської влади дотримуватися прав людини в Криму і допустити на територію анексованого півострова верховного комісара РЄ з прав людини, "доволі всеохопне, але нічого нового в ньому немає, оскільки подібні рішення щодо прав людини в Криму вже ухвалювалися іншими міжнародними організаціями, зокрема ОБСЄ і ООН". Водночас експерт назвав позитивним той факт, що на міжнародному рівні було ще раз зафіксовано "невизнання міжнародною спільнотою факту анексії Криму Росією".

Мова санкцій більш переконлива

Василенко переконаний, що "не варто чекати на належну реакцію Росії на це рішення КМРЄ", оскільки РФ досі ігнорувала усі подібні звернення до неї не лише України, а й міжнародних організації та інституцій.

"Українській владі варто не лише вітати такого роду рішення, а й проводити серйозну роботу зі своїми міжнародними партнерами, щоб переконувати їх в необхідності розширення санкцій щодо Росії", - вважає Василенко. Він дотримується думки, що "лише розширення санкцій дасть належний результат і змусить РФ виконувати свої зобов'язання, відновити міжнародний правопорядок і ліквідувати наслідки своєї агресії". Василенко також нагадує, що теоретично за невиконання рішень КМРЄ Росію можуть виключити зі складу Ради Європи, проте він "має великі сумніви, що керівництво організації піде на такий крок".

Рада Європи про Крим не забула

Вперше КМРЄ ухвалив рішення, яке стосується суто ситуації в Криму, сказав у коментарі DW старший аналітик Української ради із зовнішніх відносин Володимир Денисюк. Він наголосив, що від березня 2014 року КМРЄ ухвалив більше десяти комплексних рішень, які стосуються російської агресії на території України. "Проте досі про Крим у них згадувалося лише в окремих пунктах, тому нинішнє рішення є нагадуванням російській владі, що Рада Європа про Крим не забула і пробачати анексію не збирається", - переконаний Денисюк.

Однак шанси на те, що російська влада дасть дозвіл на візит до Криму Верховного комісара РЄ з прав людини, експерт називає мінімальними. "Хоча б тому, що на будь-якій доповіді будь-якої міжнародної правозахисної місії, яка вивчатиме ситуацію в Криму, буде написано "Україна. Автономна Республіка Крим", а на це російська влада ніколи не дасть своєї згоди", - переконаний Денисюк.

Він також підтверджує, що КМРЄ не має механізмів контролю за виконанням своїх рішень. Однак припускає, що коли "у Комітеті міністрів РЄ накопичиться тека невиконаних рішень щодо ситуації в та навколо України, тоді це стане проблемою, яку треба буде розв'язувати, адже інакше виникне питання про доцільність існування Ради Європи".

КМРЄ є виконавчим органом Ради Європи, серед головних функцій якого - контроль за виконанням рішень Європейського суду з прав людини. До складу КМРЄ входять 47 міністрів закордонних справ країн-членів РЄ. Під час засідань КМРЄ у Страсбурзі країни представляють посли. Для ухвалення рішення у цьому органі необхідно щонайменше дві третини голосів. За інформацією джерела DW з секретаріату генерального секретаря РЄ, представник Росії при Раді Європи не підтримав жодне з рішень КМРЄ щодо ситуації в Україні, які ухвалювалися після березня 2014 року.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Ми не маємо європейської армії…

Жозеф Доль ( Joseph Daul)
Жозеф Доль ( Joseph Daul), Голова Європейської народної партії в Європарламенті

Голова найбільшої політичної групи Європарламенту «Європейська народна партія» Джозеф Доль висловив своє розчарування тим, що на разі ніхто не має впевненості з приводу подальшого розвитку ситуації в Україні.

США потребують більш активної участі в подіях в Україні

Річард ХААС (Richard Haass)
Річард ХААС (Richard Haass), президент Ради зовнішніх зносин, США (Council on Foreign Relations)

Сполучені Штати з моменту виникнення напруги у Східних регіонах України системно працюють над тим, щоб запровадити проти Росія санкції, оскільки вона відіграє ключову роль у дестабілізації ситуації в регіоні. Поки що важко передбачити, чим може закінчитися конфлікт на Сході України.

Чи відходить Україна «на другий план»?

Джеймс Девіс
Джеймс Девіс Професор-міжнародник із Університету Санкт-Галлена

На нещодавній Мюнхенській конференції з безпеки "українське питання" опинилося в "другому ешелоні" проблем - головними темами все ж стали нова політика США за президента Трампа та міжнародний тероризм.