Словаччина: перші F-16 прибули з США

24 Jul, 2024 | |

Словаччина отримала від США перші два з 14 обіцяних військових літаків F-16 після дворічної затримки, спричиненої пандемією коронавірусу та відсутністю чіпів.

Президент Пітер Пеллегріні відсвяткував прибуття літаків, заявивши, що вони «сприятимуть збільшенню обороноздатності нашої країни».

У 2024 році Словаччина інвестувала в оборону 2% свого ВВП, але здебільшого покладається на своїх сусідів у патрулюванні свого неба, оскільки у 2022 році вона зняла з експлуатації близько 12 радянських літаків МіГ-29.

Для МіГ-29 не вистачало запасних частин і технічного персоналу, який міг би їх обслуговувати після того, як російські техніки залишили Словаччину в Росію після повномасштабного вторгнення в Україну.

Країни-члени НАТО Польща, Чехія, а пізніше Угорщина взялися до охорони повітряного простору Словаччини.

У 2022 році уряд прем’єр-міністра Едуарда Хегера подарував Україні свій парк МіГ-29 після того, як український уряд заявив, що вони необхідні для її захисту від повномасштабного вторгнення Росії.

Вона стала другою після Польщі країною НАТО, яка виконала запити Києва на списані військові літаки.

Угода на суму 1,8 мільярда доларів США (1,6 мільярда євро) щодо придбання F-16 у США була укладена в 2018 році. Вона включає як самі літаки, так і навчання пілотів і логістичні послуги. Решта з 14 літаків буде поставлено протягом двох років.

Тодішній міністр оборони Петер Гайдос заявив, що угода була "найкращим можливим рішенням". Проте, Словаччина нині має уряд, який відносно проросійськи налаштований, з Робертом Фіцо на посаді прем'єр-міністра. Він відкрито критикував передачу літаків Україні під час парламентських виборів, що привели його до влади.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Україна, криза: чому програють всі?

Семуель Чарап
Семуель Чарап старший політолог RAND Corporation

За три роки з моменту початку кризи в Україні загинуло більш ніж 10000 людей і це продовжує виснажувати ресурси всіх країн.  В результаті всі програють і в цьому конфлікті кожен великий актор грає гірше, ніж це було раніше і вирішення видається невловимим  як ніколи. Це не повинно бути так.

Іран на милість Путіна, безпрецедентний, але крихкий союз

Alireza Nader
Аліреза Надер (Alireza Nader), старший аналітик корпорації RAND

Росія і Іран налагодили безпрецедентний, але крихкий союз на Близькому Сході. Російсько-Іранське співробітництво є ключовим для забезпечення виживання режиму президента Башара Асада в Сирії і знищенням повстанців зі східної частини Алеппо. Російські бомбардувальники використовували іранські війсь

Забезпечити припинення будівництва Північного потоку 2

Тед Круз
Тед Круз
сенатор США від штату Техас

"Північний потік 2 становить серйозну загрозу національній безпеці США та нашим європейським союзникам", - сказав сенатор Тед Круз. "Закон про захист енергетичної безпеки Європи буде протидіяти експансіонізму Росії, орієнтуючи