Справа «Тимошенко проти України». Сценарії розвитку

29 Aug, 2012 | |

Подія

28 серпня 2012 року відбулися відкриті слухання Європейського суду з прав людини у справі «Тимошенко проти України».

 

Аналіз ситуації

Справа «Тимошенко проти України» за змістом схожа на справу «Луценко проти України», рішення по якій було винесено 3 липня 2012 року. Зокрема, обидва колишніх українських урядовця вказують у своїх позовах на одні й ті ж самі статті Європейської конвенції з прав людини, а також зазначають, що шляхом їх ув’язнення влада таким чином позбулася політичних сильних опонентів. Виходячи з цього, група глобальної розвідки Geostrategy вважає, що змістовна частина рішення суду у справі Юлії Тимошенко буде практично ідентичною рішенню Європейського суду щодо Юрія Луценка.

 

Малоймовірним є те, що Європейський суд у рішенні справи «Тимошенко проти України» зобов’яже Україну звільнити Юлію Тимошенко. Однак така можливість продовжує існувати.

 

Важливим також є питання про те, коли Європейський суд з прав людини оголосить про своє рішення у справі «Тимошенко проти України». За прогнозами експертів групи, Суд може оголосити своє рішення у цій справі до кінця вересня 2012 року, хоча за встановленою практикою це мало б тривати від двох до трьох місяців. Таке прискорене оголошення судового рішення буде зроблено саме через політичні мотиви і, вочевидь, під тиском Європейського Союзу. Для цього існує кілька вагомих причин:

• Рада Європи зробить спробу натиснути на українську владу напередодні проведення в України парламентських виборів. Зокрема, залишити для себе люфт, необхідний для маневрувань під час визнання легітимності проведених виборів. У разі, якщо лідери опозиції перебуватимуть на момент проведення виборів у в’язниці, а рішення Європейського суду визнають політичні мотиви їх ув’язнення, то чинна українська влада буде вважатися на міжнародній арені не повністю легітимною;

• Парламентська Асамблея Ради Європи, яка працюватиме у період з 1 по 5 жовтня 2012 року, отримає можливість «розігріти» українське питання якраз напередодні проведення виборів до Верховної ради України. Зокрема, можуть бути проведені термінові дебати, які передбачають ухвалення ПА РЄ додаткового рішення щодо України.

 

Нагадаємо, що у справі Юрія Луценка Європейський суд визнав те, що Уряд України порушив статті 5 і 18 Європейської конвенції з прав людини. Відповідно, суд створив прецедент, який буде у подальшому використовуватися в аналогічний справах.

 


Висновки

Справи колишній членів Уряду України, які на сьогодні перебувають у місцях позбавлення волі, продовжують використовуватися європейською стороною як важіль впливу на українське керівництво.
 

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Про підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС

Йоханнес Корнеліс ван Баален
Йоханнес Корнеліс ван Баален, депутат Європарламенту від Нідерландів, політична група «Альянс лібералів та демократів за Європу»

Ми вважаємо, що для України життєво необхідно мати демократичне виборче право, оскільки Угода про асоціацію – це більше, ніж просто вільна торгівля. Вона закладає наші структурні відносини, тому виборче право, яке відповідає європейським стандартам, – життєво важливе.

Якщо Зеленський підведе, Україна опиниться в депресії

Ганс ван Баален
Ганс ван Баален, Президент європейських лібералів

Україна житиме у непростий період, коли новий президент і старий уряд мають у той чи той спосіб співпрацювати з парламентом, який буде переобрано у жовтні. Для цього потрібна гнучкість заради інтересів України, це може бути нелегко.

Чи відходить Україна «на другий план»?

Джеймс Девіс
Джеймс Девіс Професор-міжнародник із Університету Санкт-Галлена

На нещодавній Мюнхенській конференції з безпеки "українське питання" опинилося в "другому ешелоні" проблем - головними темами все ж стали нова політика США за президента Трампа та міжнародний тероризм.