Угода про асоціацію з Молдовою підписана в 2013 році не буде

13 Mar, 2013 | |

GeoWeb Геополітична павутинаПодія 

11 березня 2013 року в Брюсселі за ініціативи Румунії та Франції відбулося засідання Групи європейської ініціативи Республіки Молдова. Такий формат був заснований у 2010 році для надання підтримки на шляху поглибленої співпраці Європейського Союзу та Румунії. У засіданні взяли участь виконуючий обов’язки Віце-прем’єр-міністра, Міністра закордонних справ та європейської інтеграції Молдови Юрій ЛЯНКЕ та Комісар Євросоюзу з питань розширення та політики сусідства Штефан ФЮЛЕ.

 

Аналіз ситуації

З урахуванням внутрішньої поличної кризи, яка виникла в Молдові на початку цього року, Євросоюз продовжує в терміновому порядку шукати шляхи утримання Кишиневу на шляху європейського розвитку. Це особливо важливо зараз, коли сусідня з Україною держава готується до участі в листопаді 2013 року в саміті «Східного Партнерства», на якому, як планувалося раніше, мала б бути підписана Угода про асоціацію між Молдовою та ЄС.

 

Однак внутрішньополітична криза різко погіршила шанси Молдови на підписання Угоди про асоціацію. Група глобальної розвідки Geostrategy вже писала про те, що в Молдові почав розігруватися «український сценарій» зриву підписання Угоди про асоціацію.

 

ДИВ. У Молдові розігрується «український сценарій» зриву євроінтеграції

 

Відповідно до інформації, отриманою групою за результатами проведення 11 березня 2013 року в Брюсселі вищезгаданого засідання Групи європейської ініціативи Республіки Молдова, можна зробити висновок, що зрив підписання Угоди про асоціацію між Молдовою та ЄС у 2013 році вже відбувся. Адже представники Євросоюзу висловили готовність лише парафувати Угоду про асоціацію з Молдовою на саміті «Східного Партнерства» у Вільнюсі. А не підписати цю Угоду.

 

Це, на думку аналітиків групи глобальної розвідки Geostrategy, означає, що комбінація по зриву втягнення Молдови до політичної та економічної орбіти Євросоюзу, опрацьована, ймовірно, російською стороною, розіграна вдало і принесла для Москви бажані результати.

 

Різниця між парафуванням і підписанням – величезна як з політичної, так і з юридичної точок зору. Парафування не означає початок процесу набуття статусу асоційованого члена ЄС, так само як і не змінює політичних статус Молдови. Підписання ж означало б неможливість, з правової точки зору, вступу Молдови до Митного або Євразійського Союзів.

Це була б своєрідна точка біфуркації. Але пройти її у цьому році навряд чи вдасться таким пострадянським країнам, як Молдова та Україна.

 

Сьогодні сторона ЄС робить відчайдушні спроби врятувати ситуацію. Зокрема, у контексті нещодавньої відставки Уряду Молдови Брюссель закликає до подолання політичної кризи шляхом уникнення дострокових виборів, забезпечення ефективного урядування та продовження реформ у ключових сферах. Для цього Євросоюз готовий надати всю необхідну підтримку. Але наміри парафувати Угоду про асоціацію, а не підписати її, означають, що сьогодні надій на такий сценарій немає ні у Кишинева, ні у Брюсселя.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом є дуже важливими документом

Майкл ХЕНКОК (Michael Thomas Hancock)
Майкл ХЕНКОК (Michael Thomas Hancock), член Британського Парламенту, член Британської делегації у Парламентській Асамблеї Ради Європи

-Пане ХЕНКОК, якими, на Ваш погляд, є перспективи підписання у 2012 році Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом?

Тріумф Зеленського

Tor Bukkvoll
Tor Bukkvoll
старший науковий співробітник Норвезького відділу оборонних досліджень

Звичайно, занадто рано говорити, чи буде вибір Володимира Зеленського президентом для України гарним. Якби Порошенко виграв, ми б очікували продовження частинних реформ, які ми бачили за останні п'ять років. Але Зеленський є абсолютно новим для української політичної сцени.

Якщо Зеленський підведе, Україна опиниться в депресії

Ганс ван Баален
Ганс ван Баален, Президент європейських лібералів

Україна житиме у непростий період, коли новий президент і старий уряд мають у той чи той спосіб співпрацювати з парламентом, який буде переобрано у жовтні. Для цього потрібна гнучкість заради інтересів України, це може бути нелегко.