Сирія: хімічну зброю можуть знищити в морі

29 Nov, 2013 | |

 Адміністрація США розглядає можливість знешкодити токсичні компоненти сирійської хімічної зброї в міжнародних водах на борту військового корабля Cape Ray.

Такий план, за словами представників американської влади, розробили через те, що знищення хімічної зброї на суші зв'язане з різними проблемами, зокрема з дипломатичними, а також з безпекою і забрудненням навколишнього середовища.

Якщо цю ідею схвалить Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ), то 213-метровий корабель Cape Ray, що знаходиться в Портсмуті, штат Вірджинія, обладнають спеціальною системою для нейтралізації отруйних речовин до безпечного рівня .

Прийняти сирійський хімічний арсенал для знищення могли Албанія, Бельгія і Франція. Проте досі жодна з цих країн не погодилася на проведення робіт з утилізації хімзброї на своїй території.

Норвегія запропонувала свою допомогу у вивезенні хімічного арсеналу з Сирії, але вона не планує знищувати хімічну зброю.

Процес, який планують провести на борту корабля Cape Ray називається гідроліз. Отруйні речовини після нього перетворяться в приблизно 7,7 млн літрів хімічних стоків, які запакують в 4 тисячі контейнерів. Після цього їх подальше знищення не має бути проблемою.

Контейнери та інші пакувальні матеріали вже прямують каналами ОЗХЗ через Ліван до Сирії.

Через пару тижнів сирійська армія зможе почати транспортування отруйних речовин, загальним об’ємом понад 200 стандартних морських контейнерів, в один із середземноморських портів країни .

Поки що невідомо, чи будуть ці контейнери завантажені на Cape Ray, якому в такому разі доведеться зайти в Тартус або Латакію, чи для вивезення токсичних речовин за межі сирійських територіальних вод знадобиться ще кілька суден, не під американським прапором, додає кореспондент.

За планом ОЗХЗ, хімічну зброю мають вивезти з території Сирії не пізніше 5 лютого і знищити до 30 червня 2014 року, за винятком ізопропанолу, який використовують у виробництві зарину.
Найнебезпечніші види отруйних речовин мають вивезти до 31 грудня 2013 року.
Наприкінці жовтня Сирія знищила всі заявлені потужності з виробництва хімічної зброї.
За словами представника ОЗХЗ, на даний час отруйні речовини знаходяться в спеціальних сховищах.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Скасувати санкції США в обмін на скорочення ядерного арсеналу РФ - це віддати Україну

Ельмар Брок
Ельмар Брок
Голова комітету з закордонних справ Європарламенту

Скасувати санкції проти Росії, запроваджені США у зв'язку з анексією Криму та агресією проти України, в обмін на скорочення Москвою її ядерного арсеналу означало б "угоду про продаж свободи іншої країни", вважає чинний голова комітету Європарламенту з закордонних справ, представник німецького Хри

США потребують більш активної участі в подіях в Україні

Річард ХААС (Richard Haass)
Річард ХААС (Richard Haass), президент Ради зовнішніх зносин, США (Council on Foreign Relations)

Сполучені Штати з моменту виникнення напруги у Східних регіонах України системно працюють над тим, щоб запровадити проти Росія санкції, оскільки вона відіграє ключову роль у дестабілізації ситуації в регіоні. Поки що важко передбачити, чим може закінчитися конфлікт на Сході України.

Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом є дуже важливими документом

Майкл ХЕНКОК (Michael Thomas Hancock)
Майкл ХЕНКОК (Michael Thomas Hancock), член Британського Парламенту, член Британської делегації у Парламентській Асамблеї Ради Європи

-Пане ХЕНКОК, якими, на Ваш погляд, є перспективи підписання у 2012 році Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом?