Іран: угода з ядерного питання можлива за кілька місяців

10 Mar, 2014 | |

 Міністр закордонних справ Ірану Мохаммед Джавад Заріф повідомив верховному представнику ЄС з питань зовнішньої політики Кетрін Ештон, що угоду з ядерного питання може бути укладено протягом найближчих чотирьох місяців.

Переговори між двома політиками у рамках першого візиту пані Ештон до Ірану тривали понад годину.

"Ми можемо зробити це за чотири-п'ять місяців або і ще швидше", – заявив пан Заріф.

Баронеса Ештон повідомила, що "немає гарантії", що проведені нею переговори матимуть наслідком укладення всеосяжної угоди з цього питання.

Великі світові держави виступають за припинення Іраном його ядерних розробок, аби мати впевненість у тому, що країна не заволодіє ядерною зброєю.
Минулорічне обрання президентом Ірану поміркованого Хассана Рухані призвело до відлиги у стосунках між Тегераном та ЄС.

У листопаді 2013 року пані Ештон допомагала у досягненні угоди, яка передбачала призупинення ядерної програми Ірану в обмін на обмежене полегшення санкцій проти цієї країни.

Ще однією темою переговорів може стати війна у Сирії, оскільки Тегеран є одним з ключових союзників Башара Асада.

Востаннє керівник зовнішньополітичного відомства ЄС відвідував Іран у 2008 році.

 

"Немає гарантії"

Баронеса Ештон назвала тимчасову угоду "важливою", проте не настільки, як всеосяжна угода, напрацювання якої вона окреслила як "важке".
"Немає гарантії, що ми досягнемо успіху", – визнала вона.

Натомість пан Заріф заявив, що Іран проявив добрі наміри та політичну волю у виконанні своєї частини роботи, яка могла б призвести до такою домовленості.
За його словами, зараз "інша сторона" повинна сісти за стіл переговорів "з бажанням, рішенням та зобов'язанням досягти взаємоприйнятної угоди".
Під час візиту до Тегерану пані Ештон провела переговори з президентом Рухані та спікером парламенту Алі Ларіджані.

Головною метою візиту є дослідження потенціалу нової моделі відносин між Іраном та Європою.

Спостерігачі очікують, що баронеса Ештон дасть іранським співрозмовникам зрозуміти, що подальша побудова нових стосунків з міжнародним співтовариством може бути корисною для їхньої держави.
Очікують, що у понеділок пані Ештон у рамках свого візиту відвідає стародавнє місто Ісфахан.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Україні треба реальна фінансова допомога

Роберт Кан (Robert Kahn)
Роберт Кан (Robert Kahn), старший фінансовий аналітик, Рада зовнішніх зносин, США

На фоні драматичних переговорів щодо врегулювання ситуації на Донбасі, результати переговорів між Україною та Міжнародним валютним фондом відійшли на другий план. Однак важливим стало досягнення домовленості про виділення України кредиту МВФ на суму 17,5 млрд. дол. США.  

Україна повинна швидше здійснювати реформи

Ольга ОЛІКЕР
Ольга ОЛІКЕР (Olga Oliker), старший аналітик Центру стратегічних та міжнародних досліджень (Center for Strategic and International Studies)
Профессор

Віце-президент США Джо Байден під час свого останнього візиту в Україну оголосив про наміри США виділити Україні додатково 120 млн. дол. допомоги на проведення економічних реформ та боротьбу із корупцією.

Ми не маємо європейської армії…

Жозеф Доль ( Joseph Daul)
Жозеф Доль ( Joseph Daul), Голова Європейської народної партії в Європарламенті

Голова найбільшої політичної групи Європарламенту «Європейська народна партія» Джозеф Доль висловив своє розчарування тим, що на разі ніхто не має впевненості з приводу подальшого розвитку ситуації в Україні.