Ірак: до країни прибули американські військові

25 Jun, 2014 | |

 Пентагон заявив, що до Іраку прибули та почали роботу перші американські військовослужбовці, які допомагатимуть у боротьбі проти повстання сунітів.
Близько половини з трьохсот військових, прибуття яких анонсував Барак Обама, вже перебувають у Багдаді, де вони розгортають об’єднаний командний центр, або на лінії фронту.

Решта військових прибудуть до країни найближчими днями.

Адміністрація американського президента підкреслює, що про безпосередню участь солдатів у боях не йдеться: вони прибувають до Іраку для консультування тамтешньої влади та для проведення розвідки.

Іракський уряд попросив США вдарити по повстанцях з повітря, однак пан Обама не поспішає робити будь-які кроки, які могли б призвести до звинувачень у тому, що він підтримує одну зі сторін конфлікту.

Повстанці, котрих очолюють ісламісти з організації "Ісламська держава Іраку та Леванту" контролюють значні території півночі та заходу країни, в тому числі друге найбільше місто Мосул.

ООН повідомляє, що кількість жертв конфлікту в Іраку лише в червні цього року сягнула щонайменше 1075 людей. Більшість з них – цивільні особи.

Держсекретар США Джон Керрі в інтерв’ю ВВС закликав до регіональної співпраці та розробки "політичної стратегії" для вирішення іракської кризи.
"Неприпустимо, щоб терористична організація захоплювала території та ставила під сумнів легітимність урядів", - сказав він.

"Сам по собі удар не дасть результату. Повинна бути повноцінна стратегія... котра принципово повинна бути політичною стратегією", - додав він.
Іракського прем’єра Нурі Малікі, котрий належить до шиїтської більшості, критикують за концентрацію влади у середовищі здебільшого своїх шиїтських союзників і виключення з неї інших груп, в тому числі представників сунітської та курдської громад.

Пан Керрі зустрічався з курдськими лідерами у місті Ербіль на півночі країни, де повстанці продовжують наступ і ведуть бої за ключовим нафтопереробним заводом.

Голова курдського регіону Іраку Масуд Барзані нещодавно заявив в інтерв’ю CNN, що цей регіон добиватиметься незалежності від Іраку.
Держсекретар США Джон Керрі вважає, що іракська криза повинна бути вирішена політичними методами

"Очевидно, що Ірак розвалюється... Настав час для людей Курдистану визначити своє майбутнє, і ми збираємося захищати рішення народу", - сказав він.
Втім, після переговорів з курдським лідером Джон Керрі заявив ВВС, що "єдиний Ірак є сильнішим Іраком".

 

Суперечливі дані

Днями повстанці заявили, що вони повністю контролюють найбільший нафтопереробний завод країни у Баїджі.

Іракська влада твердить, що там продовжуються бої, армія стримує наступ повстанців.

Цей завод перебував у облозі протягом десяти днів та кілька разів переходив з рук в руки. На цьому комплексі виробляється третина іракського бензину, тож бої за нього вже призвели до проблем з постачанням палива.

Агенція AFP цитує представників влади, котрі заявляють про авіаудари біля Баїджі, внаслідок яких загинули щонайменше 19 людей, а також про авіаудари по місту Хуссейбах на заході країни.

Джерела агенції Reuters у іракській владі кажуть, що повстанці напали на авіабазу в аль-Бакрі на півночі від Багдаду.

Також повідомляється про бої за контроль на ключовими прикордонними переходами на кордоні з Сирією. Тут повстанці хочуть створити "халіфат", який об’єднуватиме території обох країн.

Повідомлення про те, що повстанці захопили контроль над переходом Валід на кордоні з Сирії, а також Трайбіл на кордоні з Йорданією, є суперечливими.
У вівторок зранку сунітські племена, що діють на стороні "Ісламської держави Іраку та Леванту" заявили, що вони контролюють переходи, однак пізніше речник іракської армії генерал-лейтенант Касім Атта на прес-конференції заявив, що урядові сили відновили повний контроль над переходами.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

США потребують більш активної участі в подіях в Україні

Річард ХААС (Richard Haass)
Річард ХААС (Richard Haass), президент Ради зовнішніх зносин, США (Council on Foreign Relations)

Сполучені Штати з моменту виникнення напруги у Східних регіонах України системно працюють над тим, щоб запровадити проти Росія санкції, оскільки вона відіграє ключову роль у дестабілізації ситуації в регіоні. Поки що важко передбачити, чим може закінчитися конфлікт на Сході України.

Тріумф Зеленського

Tor Bukkvoll
Tor Bukkvoll
старший науковий співробітник Норвезького відділу оборонних досліджень

Звичайно, занадто рано говорити, чи буде вибір Володимира Зеленського президентом для України гарним. Якби Порошенко виграв, ми б очікували продовження частинних реформ, які ми бачили за останні п'ять років. Але Зеленський є абсолютно новим для української політичної сцени.

Франція готова до переговорів з Путіним

Жан-Марк Эро
Жан-Марк Эро
Міністр закордонних справ Франції

Франція готова до переговорів з В.Путіним, однак жодного політичного рішення за участю Б.Асада не буде. Наразі необхідним є відновлення переговорів для забезпечення політичного переходу на основі резолюції 2254 Ради Безпеки ООН.