Військова співпраця України та Китаю: що за цим стоїть?

27 Jun, 2011 | |

Подія

У період з 18 по 20 червня 2011 року в Україні з візитом перебував Голова Китайської Народної Республіки Ху Цзиньтао. Це була вже друга за останні півтора роки особиста зустріч Президента України Віктора Януковича з лідером КНР. Перша відбулася у ході візиту Президента України до Китаю у вересні 2010 року.

Аналіз ситуації

Результати обох візитів були позначені наступними факторами:

  1. відсутністю детальної інформації про питання, що обговорювалися на вищому політичному рівні;
  2. надмірною декларативністю, заявами про наміри та відсутністю конкретики;
  3. обидві сторони уникали публічних коментарів щодо перспектив військово-технічного співробітництва, а також співпраці з безпекових питань.

Розвиток українсько-китайського діалогу, а також зовнішньополітичні ініціативи Китаю на пострадянському просторі особливо цікавлять Російську Федерацію, оскільки Москва розглядає Китай не лише як перспективний ринок для продажу російський енергоносіїв, але й потенційну загрозу своїй територіальній цілісності та суверенітету.
У цьому зв’язку важливою є декларація про стратегічне партнерство між Україною та КНР, підписана 20 червня 2011 року у Києві під час візиту Ху Цзиньтао в Україну. Ця декларація, зокрема, включає у себе положення про заборону третій стороні використовувати свою територію для здійснення діяльності, що порушує суверенітет, безпеку або територіальну цілісність іншої сторони. Закріплення цього положення є обережним натяком Москві на те, що Пекін уважно стежить за економічними та політичними інтеграційними процесами Росії за участю України, Казахстану та Азербайджану.
Під час візиту Ху Цзиньтао було підписано контракти на суму близько 3,5 млрд. дол. США для реалізації в Україні низки інфраструктурних проектів для належного проведення в Україні чемпіонату з футболу ЄВРО 2012. Зокрема, Експортно-імпортний банк Китаю вкладатиме кошти у будівництво залізничної дороги, яка зв’яже міжнародний аеропорт Бориспіль з містом Київ.
Є також інформація про те, що Україна та Китай уклали декілька довгострокових угод у сфері військово-технічного співробітництва, відповідно до яких Китай придбає українські радарні системи, ракети повітря-повітря та десантні амфібії.
Пекін вже шукав можливість придбати подібні засоби у Російської Федерації. Однак російська сторона вже на етапі переговорів змінила свою позицію з огляду неприховане прагнення Китаю розробляти власні радарні системи та ракети, які можуть бути використані проти Росії у гіпотетичному конфлікті з Китаєм.

Висновки

Візит Голови Китайської Народної Республіки Ху Цзиньтао в Україну виокремив низку важливих геополітичних тенденцій, зокрема:

  1. Китай значно активізувався на пострадянському просторі, де поки що продовжує домінувати Росія. Мета такої активізації – обмежити відступи Росії на Західному напрямі та Кавказі у разі виникнення російсько-китайського конфлікту з метою анексії Китаєм частини східних російських територій.
  2. Укладення між Україною та Китаєм контрактів у сфері військово-технічного співробітництва, продовження реалізації Плану дій Україна-НАТО, а також нещодавні військові навчання в акваторії Чорного моря продовжують хвилювати Москву.
  3. Не виключено, що під час зустрічей Президента України Віктора Януковича та Прем’єр-міністра Росії Володимира Путіна у Криму 25 червня 2011 року обговорювалися результати візиту Ху Цзиньтао, зокрема військово-технічний аспект українсько-китайського співробітництва.

27.06.2011

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Перемир’я на Донбасі триває, але важко говорити про те, що Росія виконує Мінські угоди.

Стівен ПАЙФЕР
Стівен ПАЙФЕР, колишній Посол США в Україні, старший науковий співробітник Інституту Брукінгса

Не зважаючи на те, що перемир’я на Донбасі триває, важко говорити про те, що Росія виконує Мінські угоди. Російські військові разом із технікою продовжують перебувати на території Донбасу, непідконтрольній Україні.

Україна, ЄС: окремі результати дії зони вільної торгівлі

Сергій Даниленко
Модератор групи Geostrategy Сергій Даниленко
analytics@geostrategy.ua

Українські виробники активно використовують преференції в рамках торгівлі між Україною та ЄС. Наприкінці 2016 року вже повністю використано 11 тарифних квот:

США потребують більш активної участі в подіях в Україні

Річард ХААС (Richard Haass)
Річард ХААС (Richard Haass), президент Ради зовнішніх зносин, США (Council on Foreign Relations)

Сполучені Штати з моменту виникнення напруги у Східних регіонах України системно працюють над тим, щоб запровадити проти Росія санкції, оскільки вона відіграє ключову роль у дестабілізації ситуації в регіоні. Поки що важко передбачити, чим може закінчитися конфлікт на Сході України.