Група Quad: закликали до "вільного та відкритого" Тихого океану

29 Jul, 2024 | |

Міністри закордонних справ Сполучених Штатів, Японії, Австралії та Індії в понеділок висловили "серйозну стурбованість" ситуацією в Південно-Китайському морі.

Держсекретар США Ентоні Блінкен та його колеги з так званої групи Quad, після переговорів у Токіо, оприлюднили спільну заяву, в якій закликали до "вільного та відкритого" Тихого океану .

У заяві не названо Китай безпосередньо, але згадується серія нещодавніх зіткнень між китайськими та філіппінськими суднами у спірному Південно-Китайському морі.

"Ми серйозно стурбовані ситуацією в Східно-Китайському і Південно-Китайському морях і підтверджуємо нашу рішучу незгоду з будь-якими односторонніми діями, спрямованими на зміну статус-кво за допомогою сили або примусу", - йдеться в комюніке.

"Ми продовжуємо висловлювати нашу серйозну стурбованість з приводу мілітаризації спірних об'єктів, а також примусових і залякуючих маневрів у Південно-Китайському морі", - додали в заяві.

Група також засудила "дестабілізуючі" ракетні запуски Північної Кореї.

Їхні слова викликали гнів з боку Пекіна, який звинуватив чотири країни у «створенні напруженості, підбурюванні до конфронтації та стримуванні розвитку інших країн».

Блінкен зараз перебуває у турне країнами Азіатсько-Тихоокеанського регіону, метою якого є зміцнення регіональної співпраці в умовах зростаючої напористості Пекіна та його поглиблення зв'язків з Росією.

У переговорах Quad в Токіо, перших з вересня, взяли участь міністр закордонних справ Японії Йоко Камікава, прем'єр-міністр Індії С. Джайшанкар і головний дипломат Австралії Пенні Вонг.
Їхня заява була помітно більш стриманою, ніж комюніке, опубліковане після переговорів у неділю між Блінкеном, міністром оборони США Ллойдом Остіном та їхніми японськими колегами.

Без присутності Індії та Австралії дві країни виступили з різкими словесними випадами, які, на відміну від заяви Quad, називали та критикували не лише Китай, а й Росію.

Вашингтон і Токіо заявили, що "зовнішня політика Китаю спрямована на зміну міжнародного порядку для власної вигоди за рахунок інших".

Вони також розкритикували "зростаючу та провокаційну стратегічну військову співпрацю" Росії з Китаєм.

Критика Москви з боку Quad є незручною для Індії, яка значною мірою залежить від поставок російської зброї і прем'єр-міністр якої Нарендра Моді зустрічався з Володимиром Путіним цього місяця. 

У понеділок Пекін закликав Японію та США «припинити створювати уявних ворогів», заявивши, що їхня двостороння заява «зловмисно атакує зовнішню політику Китаю».

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Blake Clayton Старший радник з питань енергетики Ради зовнішніх зносин, м. Нью-Йорк

Blake Clayton
Blake Clayton Старший радник з питань енергетики Ради зовнішніх зносин, м. Нью-Йорк

Продовження погіршення ситуації в Лівії, Єгипті та інших країнах Північної Африки та Близького Сходу суттєво впливають на формування світових цін на енергоносії, у першу чергу - нафти. Я вважаю, що сьогодні США недостатньо працюють над збільшенням стратегічних обсягів нафти.

План з 5 пунктів відновлення економіки України

Пенні Пріцкер
Пенні Пріцкер
Спеціальний представник США з питань економічного відновлення України

1) Оснащення України міжміністерським потенціалом планування з міжнародними планувальниками, менеджерами проектів та інженерами для підтримки державних службовців у наданні стратегічного керівництва та сполучної тканини для міжнародної спільноти донорів та приватного сектору.

Франція готова до переговорів з Путіним

Жан-Марк Эро
Жан-Марк Эро
Міністр закордонних справ Франції

Франція готова до переговорів з В.Путіним, однак жодного політичного рішення за участю Б.Асада не буде. Наразі необхідним є відновлення переговорів для забезпечення політичного переходу на основі резолюції 2254 Ради Безпеки ООН.