Китай оцінив результати зустрічі Трамп-Путін

22 Jul, 2018 | Іван Кошик | старший аналітик групи Geostrategy
china_russia

Сам факт проведення саміту Трамп-Путін та можливе покращення відносин між США та РФ зустріли схвальну оцінку офіційного Пекіна й китайських експертів, для яких головною інтригою зустрічі була можливість досягнення якихось позалаштункових домовленостей двох держав про їхні спільні дії проти інтересів КНР. І хоча для реалізації такого прогнозу американських експертів було мало підстав, китайські політологи мали такі побоювання.

У центрі уваги в Китаї була зустріч президентів США Дональда Трампа та Росії Володимира Путіна 16 липня у Гельсінкі, на якій, за словами очільника Білого дому, наведеними в “USA Today”, обговорюватиметься все – «від питань торгівлі до військових питань, у т.ч. постачання ракет у Китай».

Китайські засоби масової інформації й експертне середовище активно спростовували прогнози переважно американських візаві про те, що одним із вірогідних наслідків зустрічі може бути стати домовленість про «союз» цих двох найпотужніших ядерних держав проти Китаю, передусім, з огляду на триваючу тарифну війну США з КНР. Такі висновки китайських аналітиків ґрунтувалися на традиційній констатації переваг спільних інтересів двох наддержав (КНР і США) над їхніми розбіжностями, наявності значних обсягів двосторонньої торгівлі (понад $600 млрд. у 2017 р.) та перспективах її зростання всупереч тарифній війні.

За результатами гельсінської зустрічі китайські експерти залишилися одностайними у думці, що її результати суттєво не зачеплять Китай тому, що він є більш активним партнером РФ. Така ж думка пролунала й в офіційному коментарі Міністерства закордонних справ Китаю 17 липня, коли речниця відомства Хуа Чуньїн, привітавши факт зустрічі та покращення відносин США-РФ, заявила також про «цілковиту впевненість у китайсько-російському всеохоплюючому партнерстві стратегічної взаємодії». Підкреслено, що на китайсько-російські відносини не вплине жоден зовнішній чинник, а позиція Китаю щодо розвитку китайсько-американських відносин залишається послідовною й чіткою.

За оцінками китайських експертів. зокрема професора Китайського університету міжнародних відносин у Пекіні Лі Хайдун, обговорення між Трампом та Путіним відносин із Китаєм пояснюється важливістю Китаю, а не бажанням спільно протидіяти КНР. Трамп упевнений у можливості розвитку дружніх відносин одночасно з Китаєм і Росією, хоча його розуміння суттєво відрізняється від традиційної та панівної ідеології американського істеблішменту, еліт та мас-медіа. Водночас, з огляду на те, що для Росії Китай є більш активним та ефективним партнером, то очільник РФ не піддасться на гіпотетичний «заклик» США щодо мезальянсу проти Китаю.

У китайських ЗМІ коментують також і наведену з твітеру Д.Трампа цитату після його зустрічі з В.Путіним: «У мене є велика довіра до моїх розвідників. Проте, я також визнаю, що з метою розбудови кращого майбутнього ми не можемо фокусуватися винятково на минулому – як дві найбільші в світі ядерні держави, ми повинні ладнати між собою (get alone)!»

Головні висновки китайських фахівців у контексті цих слів – будь-які зміни в російсько-американських відносинах за підсумками лише однієї зустрічі лідерв не будуть значними. При цьому, оскільки точка зору Трампа часто відрізняється від поглядів членів його дипломатичної та безпекової команд, а також американського мейнстріму загалом, його особисті очікування від В.Путіна навряд чи хоч якось похитнуть основи політики США відносно Росії.

Китайські експерти переконані, Дональд Трамп бачить ситуацію дуже спрощено. Разом з тим, він обмежений органами влади, що стоять за ним. У Росії та США є проблеми їхніх систем. Водночас, зустріч дещо розрядила наявне напруження.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Чи відходить Україна «на другий план»?

Джеймс Девіс
Джеймс Девіс Професор-міжнародник із Університету Санкт-Галлена

На нещодавній Мюнхенській конференції з безпеки "українське питання" опинилося в "другому ешелоні" проблем - головними темами все ж стали нова політика США за президента Трампа та міжнародний тероризм.

Путін забезпечив виживання режиму Асада

Джон Маккейн
Голова комітету Сенату США з питань збройних сил сенатор Джон Маккейн

Заява, що Росія почне виведення деяких збройних сил з Сирії сигналізує проте що Володимир Путін переконаний, що він розбомбив та знищив достатньо супротивників кривавого режиму Асада, щоб забезпечити його виживання.

Українська армія переможе

Марк Хертлін, (Mark Hertling)
Марк Хертлін, (Mark Hertling) генерал-лейтенант, колишній командувач Збройних сил США в Європі

Протягом своєї військової кар’єри я бачив українських військових у різних ситуаціях. Я бачив їх під час участі у миротворчих операціях на Балканах.