У Комітеті міністрів господарюватиме Лондон

Учора у Страсбурзі відбулась церемонія символічної передачі головування у КМ Ради Європи від України до Великобританії
Протягом останнього місяця було цікаво спостерігати за зміною у ставленні чиновників з Ради Європи до представників офіційного Києва. Чим ближчим було завершення нашого головування у Комітеті міністрів, тим слабшали усмішки та рукостискання, з якими у Страсбурзі приймали високі делегації з України.
Спільні пріоритети
Термін дії охоронної грамоти, якою протягом шести місяців було для нас головування у КМ, добіг свого кінця, і Страсбургу вже не треба дипломатично маскувати свою позицію щодо справи Юлії Тимошенко. А вся увага, якою традиційно секретаріат генсека РЄ оточує країну-голову Комітету міністрів, відтепер належатиме Великобританії.
Як повідомила під час прес-конференції у Страсбурзі посол Великобританії при Раді Європи Елеонор Фюллер, серед головних пріоритетів головування Лондона у КМ стане реформування Європейського суду з прав людини, підтримка ініціатив щодо реформування самої РЄ, розвиток Інтернет-урядування, боротьба з дискримінацією людей нетрадиційної сексуальної орієнтації та підтримка місцевої і регіональної демократії.
До речі, реформування Європейського суду з прав людини свого часу було схвалено як спільний пріоритет на час головування у КМ трьох країн — України, Великобританії та Албанії (яка виконуватиме функції голови з травня наступного року). За словами Елеонор Фюллер, Європейський суд, який є центром захисту прав людини у регіоні, не працює так, як йому належить. «Нині понад 150 тисяч справ перебуває на розгляді суду, — повідомила вона. — А це величезна кількість». Тож реформа, яку запропонує Лондон, має зробити Європейський суд оперативнішим, підсилить застосування Європейської конвенції з прав людини на національних рівнях, забезпечить, аби до складу суду потрапляли справді висококваліфіковані судді з країн-членів РЄ. Крім того, як сказала посол, реформування зачепить і систему виконання вироків Європейського суду, зокрема допоможе державам віднайти для цього необхідні інструменти.
Роботою Євросуду у Стасбурзі не задоволена не лише Україна. Фото з сайту flickr.com
Реформування чи руйнування?
Проте деякі фахівці вбачають у спробах радикально реформувати Європейський суд з прав людини приховану загрозу. Зокрема українська аналітична група «Geostrategy» у коментарі «УК», загалом позитивно оцінивши результати українського головування у КС, наголосила, що воно припало на нелегкий період масштабного реформування цієї організації. Група також зауважує, що спільний пріоритет з реформування Європейського суду з прав людини Україні та Албанії був свого часу запропонований саме Великобританією, яка відома своїм скептичним ставленням до функціональної корисності цього органу. «Існує висока ймовірність того, що під час головування Великобританії у КМ будуть запропоновані радикальні кроки, суть яких — зробити рішення суду рекомендаційними, а не обов’язковими для виконання державами-членами, — вважає група «Geostrategy». — Такі кроки Великобританії можуть свідчити фактично про те, що Євросоюз намагається підім’яти під себе структури та механізми РЄ для поширення географічних меж свого глобального впливу».
Доктор міжнародного права Роберто Рівелло у коментарі «УК» висловив думку, що реформування Європейському суду з прав людини — річ необхідна. «Наприклад, якщо національний суд розглядає позов понад три роки, то це кваліфікується як порушення прав людини і є підставою для звернення до Європейського суду з прав людини, — сказав він. — Але парадокс полягає в тому, що у Страсбурзі цей позов можуть розглядати ще довше». Крім того, на його думку, потреба у реформі суду стала очевидною після приєднання до РЄ нових країн-членів. «Надто різні ці країни», — пояснив він. Роберто Рівелло також вважає, що однією з головних проблем суду є і рівень компетентності та досвідченості суддів, яких направляють до Страсбурга країни-члени РЄ. «Середній вік суддів із держав, котрі порівняно недавно приєдналися до Ради Європи, — 40 років, а з країн так званої Старої Європи — 60», — сказав експерт. На його думку, це відбувається тому, що рівень конкуренції під час вибору суддів до Європейського суду з прав людини у деяких країнах вельми низький.
Українська армія переможе

Марк Хертлін, (Mark Hertling) генерал-лейтенант, колишній командувач Збройних сил США в Європі
Протягом своєї військової кар’єри я бачив українських військових у різних ситуаціях. Я бачив їх під час участі у миротворчих операціях на Балканах.
Імпічмент чи енергетична незалежність України

Річард Л. Морнінгстар
Незважаючи на корупційні проблеми, які історично хвилювали цю націю, потрібно пам’ятати, що незалежно від результатів цього розслідування Україна не створила проблеми.
Надання Україні асоціації стане прикладом і своєрідним стимулом для таких країн, як Молдова та Білорусь?

Павел Коваль (Paweł Robert Kowal) Голова делегації Європарламенту до Комітету парламентської співпраці «ЄС-Україна»
- Чи керуються євродепутати у своїх дискусіях щодо України і геополітичними підходами, зокрема думкою про те, що надання Україні асоціації стане прикладом і своєрідним стимулом для таких країн, як Молдова та Білорусь?