Вiйськова допомога Україні: "надзвичайно позитивний сигнал" від США

10 Dec, 2016
Експрес лого

Конгрес США схвалив рiшення про вiйськову допомогу Українi на 350 мiльйонiв доларiв

Втiшна звiстка з-за океану: Вашингтон висловив готовнiсть i надалi пiдтримувати нашу країну в протистояннi росiйськiй агресiї. Зокрема, Палата представникiв Конгресу США схвалила проект оборонного бюджету на наступний рiк, який передбачає надання вiйськової допомоги Українi в розмiрi 350 мiльйонiв доларiв. Це на 50 мiльйонiв бiльше, нiж американцi видiлили нам того року, пише газета "Експрес".   

Як повiдомило посольство України у США, перелiк видiв допомоги нашiй країнi розширено. Цього разу серед iншого передбачено грошi й технiчну пiдтримку для розробки цiлiсної системи монiторингу державного кордону, а також допомогу в пiдготовцi штабних офiцерiв i вищого вiйськового командування Збройних сил.  

Цiкаво, що ухвалений документ мiстить норму про заборону використовувати грошi на будь-яку двосторонню вiйськову спiвпрацю з урядом Росiї доти, доки Москва не припинить агресiю в Українi й полiтику залякування союзникiв США по НАТО...

"Це надзвичайно позитивний сигнал, -- зауважує перший заступник директора Iнституту свiтової полiтики Сергiй Солодкий. -- Останнiми  роками пiсля початку агресiї Росiї Україна входила до десятки держав, якi дiставали найбiльшу допомогу вiд Сполучених Штатiв. Але були побоювання, що наступного року, пiсля приходу до влади в Америцi Дональда Трампа, обсяг такої пiдтримки значно зменшиться. Ми ж бачимо, що в оборонному бюджетi США для України передбачено навiть бiльшу суму, нiж цього року".  

"Треба розумiти, що оборонний бюджет, який уже схвалила Палата представникiв США, має ще розглянути Сенат i пiдписати  президент, -- додає Сергiй Даниленко, старший аналiтик Групи глобальної розвiдки "Geostrategy". -- Нинi США демонструють свiтовi свою проукраїнську позицiю. Судячи з усього, в ухваленому проектi оборонного бюджету втiлено задум адмiнiстрацiї президента Барака Обами. Це плани, якi заздалегiдь були погодженi на рiвнi Конгресу й Сенату Сполучених Штатiв".  

-- Яка ймовiрнiсть того, що Україна таки дiстане вiйськову допомогу вiд Америки?  

С. Даниленко: -- Маю великi сподiвання, що демократи та республiканцi будуть послiдовними в питаннях зовнiшньої полiтики, що Америка залишатиметься надiйним партнером України i придiлятиме значну увагу безпецi. Той факт, що Конгрес США схвалив надання нам вiйськової пiдтримки, пiдтверджує: Україна перебуває в полi зору Америки. Так склалося iсторично, що республiканцi завжди уважно стежили за ситуацiєю в нашому регiонi, й найбiльшi трансформацiї тут вiдбувалися саме в перiод правлiння республiканського уряду.  

Я не бачив жодних заяв про те, що оборонний бюджет Америки викликає там дискусiї. Нi в республiканському, нi в демократичному таборi немає тих, хто б недовiрливо ставився до України. Рiшення ухвалено консенсусом. Тож цiлком логiчно вважати, що Америка й надалi пiдтримуватиме Україну.  

-- Про яку саме вiйськову допомогу йдеться?   

С. Даниленко: -- Думаю, Українi, як це було досi, допомагатимуть не так грошима, як вiйськовою технiкою, придбаною за цi грошi. Iдеться про засоби розвiдки, спостереження й оборони американського виробництва. Закупiвлi вiдбуватимуться пiд суворим контролем американської адмiнiстрацiї та законодавцiв.   Крiм того, грошi пiдуть на навчання наших вiйськових, створення нових оперативних пiдроздiлiв української армiї i, звiсно, на озброєння. Щоправда, про летальну зброю наразi говорити, мабуть, рано. Скидається на те, що нас пiсля змiни господаря Бiлого дому чекає нове коло дискусiй  щодо цього питання.  

С. Солодкий: -- На жаль, i досi Сполученi Штати обережно ставляться до теми надання летальної зброї Українi. I наразi немає оптимiзму, що ситуацiя змiниться з приходом до влади Дональда Трампа (маємо розумiти, що це питання передусiм залежить вiд президента).   Тобто, з одного боку, дуже добре, що Штати не збавляють темпiв пiдтримки України. З другого -- треба подивитися, якою буде полiтика новообраного глави Бiлого дому. Адже тi заяви, якi вiн озвучує, шокували навiть чинних дипломатiв Америки. Трамп припускається помилок, i це мало б нас насторожувати...  

-- Якщо США все ж не зiйде iз задекларованого курсу й далi надаватиме вiйськову пiдтримку Українi, чи може це якось вплинути на Росiю, стати для неї стримувальним фактором?  

С. Даниленко: -- Як на мене, Росiя, знаючи про таку пiдтримку, шукатиме новi шляхи для дестабiлiзацiї як в Українi, так i на європейському континентi для того, щоб спричинити новий полiтичний розкол у європейському спiвтовариствi. Це не зупинить нашого противника, а лише додасть роботи росiйським аналiтикам, якi мiркуватимуть над тим, як Росiї дiяти далi та в якi новi вузли можна вдарити.  

С. Солодкий: -- Ми можемо, звичайно, казати, що вiйськова допомога Українi нiяк не впливає на Росiю, бо вона й далi нехтує мiжнародним правом i чинить акт агресiї на сходi України. Але водночас маємо усвiдомлювати: якби взагалi не було нiякої пiдтримки Вашингтону, навiть тих кiлькасот мiльйонiв на рiк, Москва дiяла б значно нахабнiше й вiдвертiше, нiж вона може це дозволити собi тепер. Нинi Кремль намагається дiяти прихованими методами. Без американської допомоги Українi його полiтика, його кроки були б iще зухвалiшими.  

Ми бачимо, що Путiн пiдбирається до Трампа, намагається навести з ним мости. Не вiдкидаю, що росiйський та американський президенти можуть порушувати питання й вiйськової допомоги України. Слiд розумiти, що внести змiни до закону або загальмувати його виконання -- справа  дуже швидкого вирiшення. Це реально зробити буквально за день. Якщо Трамп захоче, вiн може пiти на це.  

Можна лише уявити, якi негативнi наслiдки можуть бути для України, якщо вона залишиться сам на сам iз Москвою. Тому Київ, зi свого боку, повинен робити все можливе, щоби той обсяг, тi темпи пiдтримки, якi маємо нинi, Сполученi Штати не збавляли. А для Росiї це буде чiтким сигналом: Вашингтон i надалi пiдтримуватиме Україну.  

Наталiя ВАСЮНЕЦЬ

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Тріумф Зеленського

Tor Bukkvoll
Tor Bukkvoll
старший науковий співробітник Норвезького відділу оборонних досліджень

Звичайно, занадто рано говорити, чи буде вибір Володимира Зеленського президентом для України гарним. Якби Порошенко виграв, ми б очікували продовження частинних реформ, які ми бачили за останні п'ять років. Але Зеленський є абсолютно новим для української політичної сцени.

Ми повинні продовжити надавати підтримку

Боб Коркер (Bob Corker)
Сенатор США Боб Коркер (Bob Corker) республіканець-Теннесі

Після телефонної розмови з послом США в Україні Джеффрі Пайєттом, сенатор США Боб Коркер (республіканець-Теннесі), голова сенатського комітету із закордонних справ, наголосив на подальшій

Ми не маємо європейської армії…

Жозеф Доль ( Joseph Daul)
Жозеф Доль ( Joseph Daul), Голова Європейської народної партії в Європарламенті

Голова найбільшої політичної групи Європарламенту «Європейська народна партія» Джозеф Доль висловив своє розчарування тим, що на разі ніхто не має впевненості з приводу подальшого розвитку ситуації в Україні.