Дональд Трамп про Україну: еволюція поглядів

29 Sep, 2024 | |
Tramp

Візит Президента України Володимира Зеленського був драматичним та, водночас, мав низку позитивних результатів. Однією з найбільших інтриг залишалася зустріч з кандидатом у Президенти США від Республіканської партії Дональдом Трампом. Аналітики групи Geostrategy вважають, що окрім пакету допомоги у розмірі близько 8 мільярдів доларів, Володимир Зеленський привіз в Україну унікальний результат: зустріч з чинним американським президентом Джо Байденом, та зустрічі з кандидатами в президенти від обох партій – Камалою Гарріс та Дональдом Трампом. Рідкісний випадок в історії, коли лідер іноземної держави під час візиту до США зустрічається одразу з трьома ключовими американськими політиками, і робить це менше ніж за два місяці до президентських виборів.

Що думав Дональд Трамп про Україну?

Тема України для передвиборчої кампанії Трампа не є чужою. Аналітики групи Geostrategy зібрали основі сигнали Трампа щодо України, які протягом передвиборчої кампанії були неодноразово озвучені республіканським кандидатом.

Так, Трамп вважає, що якби він був Президентом, то Росія не наважилася б на широкомасштабну агресію проти України. Наголошує, що війна України та Росії повинна закінчитися і він може це зробити одним телефонним дзвінком (раніше також заявляв, що закінчить війну протягом 24 годин у разі обрання, ще до вступу на посаду). Уникає деталізації свого "мирного плану".

Трамп вважає, що і Росія, і Україна хочуть зберегти обличчя, вони хочуть знайти вихід. Раніше також заявляв, що «люди в деяких частинах України погодилися б бути частиною Росії». Він вважає, що Росія є великою воєнною потугою і перемога України на полі бою є нереалістичною. Підкреслював, що мав добрі стосунки як з Президентом України В.Зеленським, так і Путіним.

Трамп також неодноразово робив компліменти Путіну, висловлював захоплення його правлінням, уникав його критики, у тому числі в контексті смерті у в’язниці політичного опонента О.Навального.

30 квітня він заявив, що Путін для нього звільнить Евана Гершковича, репортера Wall Street Journal, без будь яких умов як тільки Д.Трамп буде обраний Президентом США.

Неодноразово висловлював скептичне ставлення до надання допомоги Україні у протистоянні російській агресії, чим створив значні перешкоди під час проходження закону про фінансову допомогу Україні в Конгресі. Наголошував на тому, що Європа «повинна увімкнутися і почати давати гроші на допомогу Україні. Вони повинні урівняти свій вклад [з нашим]».

Резонансною стала заява Д.Трампа про те, що якщо країна член НАТО має «борг перед Альянсом», то у разі обрання Президентом США він би «заохочував Росію робити все, що їй заманеться», примушуючи цим країни НАТО збільшити свої внески на оборону.

Трамп відмовився визнати втручання Росії у вибори 2016 року та неправдиво звинуватив Україну в спробі допомогти конкурентці від Демократичної партії Гілларі Клінтон. Називає В.Орбана "найсильнішим лідером Європи, а також tough guy" і вихваляє політичний режим, створений В.Орбаном.

Що Трамп думає зараз?

Не можна сказати, що погляди Трампа щодо України та перспектив її перемоги у війні з росією зазнали сильної еволюції. Проте останні тижні подарували новий матеріал для аналізу.

Так, 25 вересня Д.Трамп, виступаючи на мітингу своїх прихильників зробив низку заяв щодо України.

Д.Трамп, зокрема, повторив свої тези про те, що світ стоїть на порозі ядерної війни, якій тільки він може запобігти, а також заявив таке: «Українському народу насправді нема до чого повертатися. І це [війна рф проти України] не повинна була статися. Будівлі зруйновані. Міста зникли. Їх уже немає, а ми продовжуємо віддавати мільярди доларів людині, яка відмовляється йти на угоду – Зеленському. Не було жодної угоди, яку він міг би укласти, яка була б кращою, ніж ваша зараз ситуація.

Країна знищена, її неможливо відновити. Щоб її відбудувати, знадобляться сотні років. Не вистачить грошей, щоб її відбудувати, навіть якби весь світ об’єднався (довкола відбудови). Вони не будуть задоволені, поки не відправлять американських дітей в Україну, а це те, що вони намагаються зробити. А матері і батьки в Америці не хочуть, щоб їхні діти воювали в Україні та проти росії, і ми не збираємося, щоб наші солдати гинули за океаном.»

26 вересня в ході свого виступу в Нью-Йорку Д.Трамп зробив такі заяви щодо України:

«Європа не бере участь [у підтримці України на достатньому рівні], і все, що потрібно зробити з Європою, це те саме, що я зробив з НАТО. Тож вони повинні заплатити, і якщо сказати їм, що вони повинні заплатити, вони це зроблять. Це дуже несправедливо щодо Сполучених Штатів, але я з нетерпінням чекаю зустрічі з Володимиром Зеленським завтра. Побачимо, але я вірю, що зможу досить швидко укласти угоду між президентом путіним і президентом Зеленським. Я не хочу вам розповідати [деталі], як це виглядатиме.

Моя стратегія полягає в тому, щоб рятувати життя. Я хочу рятувати життя. Мільйони людей мертві, набагато більше, ніж вони навіть думають, і це не моя боротьба, але це жахлива боротьба за порятунок людства. Дозвольте мені пояснити. Це страшна війна, якої б ніколи не було, і її не було.

Не було жодних причин для цієї війни, але вона відбулася, і мільйони людей загинули, включаючи солдатів з обох сторін. Це так сумно бачити. І я зустрінуся з президентом Зеленським, і подивимося, що буде. Але я вірю, що зможу це вирішити. Це було б набагато легше опрацювати до початку [війни], і путін ніколи, ніколи навіть не думав про напад [коли Д.Трамп був президентом]. У нас [з путіним] були дуже хороші стосунки, незважаючи на [нибито] неправдиві [звинувачення рф у нібито втручанні в американські вибори 2016 року], це була повна містифікація, але у нас були дуже хороші стосунки, на щастя, інакше ми могли б опинитися у стані війни. Це дуже небезпечно…… путін часто казав мені, що Україна - це як зіниця його ока. Але я сказав «Володимире, навіть не думай про це». Він би ніколи цього не зробив. І тоді, звісно, завдяки нерозумній енергетичній політиці [Дж.Байдена], коли нафта коштує майже до 100 доларів за барель, путін сказав: «Вау, у мене набагато більше грошей, ніж я думав». І він розпочав війну».

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Україні треба реальна фінансова допомога

Роберт Кан (Robert Kahn)
Роберт Кан (Robert Kahn), старший фінансовий аналітик, Рада зовнішніх зносин, США

На фоні драматичних переговорів щодо врегулювання ситуації на Донбасі, результати переговорів між Україною та Міжнародним валютним фондом відійшли на другий план. Однак важливим стало досягнення домовленості про виділення України кредиту МВФ на суму 17,5 млрд. дол. США.  

Експерт про ініціативу розпуску Конституційного суду

Франческо Палермо
Франческо Палермо
Професор порівняльного конституційного права університету Верони

Розвиток подій в Україні викликає стурбованість, бо погіршується. Варто зауважити, що сьогодні у багатьох країнах спостерігається помітна тенденція до загострення конфлікту між політичною та судовою гілками влади, за якого перша бере контроль над другою.

Blake Clayton Старший радник з питань енергетики Ради зовнішніх зносин, м. Нью-Йорк

Blake Clayton
Blake Clayton Старший радник з питань енергетики Ради зовнішніх зносин, м. Нью-Йорк

Продовження погіршення ситуації в Лівії, Єгипті та інших країнах Північної Африки та Близького Сходу суттєво впливають на формування світових цін на енергоносії, у першу чергу - нафти. Я вважаю, що сьогодні США недостатньо працюють над збільшенням стратегічних обсягів нафти.