Скорочення експорту пшениці з України призведе до політичних заворушень в Єгипті

31 Oct, 2012 | |

Починаючи з 15 листопада 2012 року Україна може повністю призупинити експорт пшениці, про що заявив Міністр аграрної політики та продовольства України Микола ПРИСЯЖНЮК (хоча відповідної постанови Кабінету міністрів України поки що немає). Ця новина стала неприємним сюрпризом для світового ринку пшениці, що призвело до практично миттєвого впливу на збільшення світових цін на цей вид сільськогосподарської продукції. 24 жовтня ціна за тонну пшениці на Чиказькій біржі становила 324 дол. США за тонну пшениці, збільшившись після заяви Києва про відмову від експорту практично на 1,4%.

 

З урахуванням того, що пшениця вже увійшла до категорії факторів, які значною мірою впливають на світову геополітику, реакція США також була миттєвою. Зокрема, Сполучені Штати, які тримають на особливому контролі розвиток процесів на світовому ринку пшениці, зробили жорстку заяву про неприпустимість проведення Києвом політики на штучне стримування експорту пшениці на світовий ринок.

Для інформації: Україна з початку поточного маркетингового року продала на світовому ринку близько 8 мільйонів тон пшениці, у той час як загальний обсяг врожаю пшениці у 2012 році становив близько 15 мільйонів тон.

Трохи згодом до заяви США також долучився комісар Європейського Союзу з питань сільського господарства і сільського розвитку Дачіан ЧІОЛОШ, який так само висловив глибоке розчарування намірами України припинити експорт пшениці.

 

Розбираючись у причинах таких жорстких заяв двох найбільших світових центрів впливу – ЄС та США – експерти групи глобальної розвідки Geostrategy дійшли несподіваного висновку: наміри України призупинити експорт пшениці може призвести до надзвичайно серйозних геополітичних наслідків для регіону Близького Сходу та Північної Африки. Саме з цього геополітичного аспекту могли виходити Брюссель та Вашингтон, коли закликали українську сторону не зупиняти експорт пшениці і продовжити виконання укладених міжнародних контрактів.

 

Єгипет може вибухнути зсередини, якщо України припинить експорт пшениці

Єгипет важко пережив події «Арабської весни» 2011 року. Політична система цієї країни, яка трималася на Хосні МУБАРАКУ з 1981 року по 2011 рік, була повністю демонтована внаслідок масових протестів пересічних єгиптян, які вважали родинну кланову систему Мубарака такою, що не відповідає ні духу, ні потребам часу.

 

На чолі масових акцій протесту та непокори в Єгипті стояли представники руху «Брати мусульмани» (нова назва цього руху – «Партія свободи та справедливості»), діяльність якої з грудня 1948 року до червня 2011 року була повністю заборонена. Представник цієї партії Мухаммед МУРСІ переміг у червні 2012 року на президентських виборах в Єгипті, обійнявши найвищу посаду в країні. На початку серпня 2012 року розпочав роботу новий Уряд Єгипту на чолі Хешамом КАНЛИЛЕМ, головним завданням якого є не розчарувати громадян країни, які змінили стару владу в надії на запровадження в країні нової економічної політики та реалізацію масштабних реформ.

Важливо відзначити, що уряд Єгипту не став у повній мірі коаліційним, внаслідок чого від процесу управління країною були відсторонені представники військових кіл Єгипту, які традиційно вважалися впливовими гравцями політичного процесу.

 

Сьогодні для молодого Уряду Єгипту будь-які акції претексту або народного невдоволення є прямою загрозою, оскільки нестабільна внутрішня ситуація в країні може стати причиною виникнення нових масових заворушень. У цьому зв’язку стримування цін на продукти харчування – одне з ключових завдань для влади Єгипту.

 

Вплив на ринок продовольства Єгипту здійснюють багато факторів. Українська пшениця серед них займає доволі значну позицію. Відповідно до аналізу відкритих статистичних даних, у період між 2008 та 2011 роками Єгипет покривав за рахунок української пшениці від 2% до 9% власних внутрішніх потреб. Відповідно до укладених у 2012 році між Україною та Єгиптом контрактів на постачання пшениці, у листопаді цього року Україна повинна поставити до Єгипту 110 тисяч тон пшениці. Однак згадана заява Миколи ПРИСЯЖНЮКА про припинення експорту поставила під серйозну загрозу продаж української пшениці до Єгипту.

 

За інформацією джерел групи Geostrategy, така загроза була із великим занепокоєнням сприйнята політичними колами Єгипту, зокрема політичною партією «Брати Мусульмани». В аналітичних матеріалах Посольства Єгипту в Україні, надісланих до Каїру, також відображено занепокоєння єгипетської сторони можливим зривом підписаних контрактів.

Адже у разі, якщо Україна зірве контракт на постачання пшениці, це може призвести до різкого подорожчання цін на харчі в Єгипті (хліб та хлібопродукцію) і, як наслідок, викликати хвилю протестів серед громадян великих єгипетських міст. При цьому необхідно пам’ятати про те, що нинішня ситуація на світовому ринку пшениці є напруженою і тому не дозволяє країнам, які залежать від експорту пшениці, швидко знаходити альтернативні пшеничні резерви. Тому сьогодні для Єгипту знайти заміну 110 тисячам тон пшениці практично неможливо.

 

З урахуванням усіх обставин експерти групи Geostrategy дійшли висновку, що якщо українська пшениця у листопаді 2012 року не потрапить до єгипетського ринку, і внаслідок цього виникнуть соціальні протести та заворушення, правляча єгипетська партія «Брати Мусульмани» ризикує втратити монопольне право на процес керування Урядом, і під тиском опозиції та протестних рухів буде змушеноа погодитися на введення до складу Уряду Єгипту своїх політичних опонентів – представників військових кіл. Крім того, в країні тривають політичні консультації щодо внесення змін до Конституції Єгипту. Отже введення військових до цього переговорного процесу може значно ускладнити конституційну реформу Єгипту. Таким чином під загрозу будуть поставлені геополітичні завоювання США та Європейського Союзу в регіоні Північної Африки та Близького Сходу, що може призвести до збільшення міжнародного тиску на українську владу і, як наслідок, до ще більшої міжнародної ізоляції Президента України Віктора ЯНУКОВИЧА.

 

Чи розуміють це в Кабінеті Міністрів України, Адміністрації Президента та Міністерстві закордонних справ України, невідомо. Однак експерти групи Geostrategy, у контексті можливого виникнення так званої «пшеничної проблеми», вважають також за доцільне звернути увагу офіційного Києва на дії російської сторони щодо Єгипту.

 

Так, у період з 2008 по 2011 роки Росія поставила на єгипетський ринок від 33% до 39% пшениці. У цьому році Росія обрала іншу тактику, яка призводить до штучного зростання світових цін на пшеницю. Зокрема, російські виробники пшениці обмежують її вивіз за кордон. У той же час ціна на пшеницю на внутрішньому російському ринку також зростає, і вже досягла найвищого за останній 20 років рівня у 355 дол. США за тону. У цьому зв’язку експерти групи припускають, що програвши Сполученим Штатам та Євросоюзу «Арабську весну», Росія взяла курс на внутрішню дестабілізацію ситуації в країнах Північної Африки та Близького Сходу, які після революційних змін поступово стають на шлях більш-менш прогнозованого розвитку.

 

Якщо такі припущення відповідають дійсності, тоді зрозуміло, що за обмеженням експорту пшениці з України до Єгипту також може стояти російська сторона. Не виключено, що стратегія поведінки України та Росії на світовому ринку була обговорена під час останнього візиту Президенту України до Москви 22 жовтня 2012 року. Опосередкованим підтвердженням такого припущення є те, що Міністр аграрної політики та продовольства України Микола ПРИСЯЖНЮК зробив заяву про призупинення експорту пшениці 24 листопада 2012 року, тобто через два дні після повернення Віктора ЯНУКОВИЧА з Москви.

 

Яким є внутрішній ринок пшениці в Єгипті?

У 2011 році Єгипет спожив близько 10 мільйонів тон пшениці. У цьому порівнянні 110 тон української пшениці є відносно невеликим обсягом. Однак, за оцінками експертів групи Geostrategy, достатнім для того, аби в нинішніх умовах вплинути на ситуацію на внутрішньому ринку. Якщо говорити про інших експортерів, здатних компенсувати Єгипту втрату української пшениці, то Франція та США мають потенціал для надання Каїру «компенсаційної пшеничної подушки». Однак несприятливі погодні умови, які склалися у цьому році в США, призвели до скорочення урожаю пшениці. З урахуванням світового дефіциту пшениці ціни на цей вид сільськогосподарської продукції у Франції також зросли, що робить французьку пшеницю дорогою для Єгипту.

 

Розуміючи критичну важливість для Єгипту питання заповнення внутрішнього ринку пшеницею, Каїр вже виробив план збільшити вдвічі потужності зі збереження пшениці. Сьогодні в країні збудовано 25 зерносховищ потужністю 30 тисяч тон пшениці кожна. Такий крок пов'язаний з тим, що рівень субсидій держави на виробництво власної пшениці постійно зростає, і ці субсидії становлять значну частку державного бюджету країни. У 2012-2013 роках рівень субсидій становить майже 3 млрд. дол. США, що практично на 45% від аналогічного періоду 2011/2012 років.
 

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Росія продемонструвала, що вона не прагне до миру

Johan McCain
Голова комітету Сенату США з питань збройних сил сенатор Джон Маккейн

Амбіції Володимира Путіна щодо відновлення Російської імперії зробили ще один крок вперед сьогодні, коли російські сепаратисти в Донецькій області України проголосили незалежну державу і прийняли назву з часів царської епохи "Малоросія".

Путін висуває вимоги, які, як він знає, ніколи не будуть виконані

Норберт Реттген
Норберт Реттген
Голова Комітету Бундестагу зі зовнішньої політики

Путін висуває вимоги до НАТО, які, як він знає, ніколи не будуть виконані. Чому? Він доручив Лаврову пояснити, що Польща, країни Балтії та Україна є «осиротілими територіями», націленими на НАТО. Чому?

Чи викликає у вас тривогу агресивність Росії в Європі?

Майкл Хайден  (Michael Hayden)
Майкл Хайден (Michael Hayden), колишній голова ЦРУ і АНБ, США

"Путін поводиться самовпевнено, але у нього немає хороших карт в цій грі.