Міжнародна реакція на пряме вторгнення РФ в Україну
The Russian military aggression against Ukraine which became the reality on the ground on August 28, 2014 was widely condemned by the majority of the world political leaders. Putin is pushing Russian people to the international isolation with a high speed. It clearly reflects in the statements made by the world leaders.
1. Президент Литви Д.Грібаускайте (Twitter): «Литва рішуче засуджує військове вторгнення Росії в Україну. Це загроза міжнародному миру і безпеці»
МЗС Литви: суворо засуджує розпочату Російською Федерацією очевидне військове вторгнення її збройних сил на територію України. «Такими діями РФ грубо порушує норми і принципи міжнародного права, домовленості, досягнуті у ході міжнародних зустрічей, відкрито топче суверенітет і територіальну цілісність України, створює загрозу для усього регіону. Литва вимагає негайно вивести військові сили, озброєння та техніку з території суверенної України і припинити будь яку підтримку сепаратистів на сході України. Не маємо сумніву, що безперестанний і все інтенсивніший потік зброї і озброєних військових угрупувань з території Російської Федерації до Східної України і дії військових сил Росії на території України отримають належну відповідь від міжнародної спільноти і її інституцій».
2. Міністр закордонних справ Латвії Е.Рінкевичс (Твіттер): "Російське вторгнення в Україну повинно бути розцінено Радою безпеки ООН як акт агресії, ООН має реагувати відповідно, це - війна".
3. Президент Франції: "Якщо з’ясується, що російські військові присутні на українській землі, це буде нестерпно і неприйнятно…» " "Європа буде зберігати (санкції) і навіть збільшуватиме їх, якщо ескалація зростатиме".
4. Міністр закордонних справ Швеції К.Більдт (Твіттер): «Зараз ми вочевидь спостерігаємо бої між регулярними силами Росії та України. Існує чітка назва цього".
5. Міністр закордонних справ Канади Дж.Бейрд (26.08, Твіттер): «Російські акти агресії та залякування по відношенню до України вимагають колективної реакції».
6. Офіційний представник Держдепартаменту США Дж. Псакі (27.08): "Всі дані вказують на те, що зараз йде контрнаступ російських військових на Донецьк і Луганськ"; російська влада при цьому обманює власних солдатів та їхні сім'ї.
Посол США в Україні Дж. Пайєтт (Твіттер): «Тепер більша кількість російських військ безпосередньо залучена у військових діях на території України».
7. Президент Грузії Г.Маргвелашвілі закликав міжнародну спільноту докласти усіх зусиль, щоб уникнути нової війни в Європі. «Ми вкрай обурені ситуацією, яка склалася в Україні. Територіальна цілісність ще однієї європейської держави перебуває у небезпеці. Міняти державні кордони шляхом грубого втручання зовнішньої сили і військової агресії неприпустимо. Грузія підтверджує підтримку територіальній цілісності і суверенітету України».
8. НАТО розмістила на офіційному сайті супутникові знімки російської військової техніки, яка перетинає кордон України. Речник альянсу О.Лунгеску: "Нові супутником знімки демонструють, що війська РФ беруть участь у військових операціях всередині України". На 29.08 заплановане екстрене засідання Комісії Україна-НАТО.
9. Міністр закордонних справ Польщі Р.Сікорський (під час виступу на радіо): "Нам потрібен перегляд відносин з Росією. Країна, яка вдається до агресії проти іншої європейської країни-сусіда, не може розраховувати, що ми повернемося до відносин business as usual"; “це точно агресія”; “запровадження економічних санкцій проти РФ націлене на досягнення результатів у більш довгостроковій перспективі, а Україна потребує допомоги вже сьогодні”; “найбільше Україні можуть допомогти США”.
10. Міністр закордонних справ Норвегії Б.Бренде виловив стурбованість повідомленням про зростання потоку військової техніки та військ через кордон з Росії в Україну. «Останніми днями з'явилися також повідомлення про бої південніше Луганська. З них чітко зрозуміло, що російські війська беруть участь у дестабілізації. Це абсолютно неприйнятно і є подальшою ескалацією конфлікту.» Збільшення російської військової присутності "явно суперечить" словам Президента РФ В.Путіна, який під час нещодавнього саміту в Мінську пообіцяв, що Росія допоможе відновити довіру в переговорному процесі. Планує 30.08 разом з Міністром Кабінету Міністрів, Міністром у справах Європейського економічного простору та відносин з ЄС В.Хельгесен відвідати Київ.
11. Прем'єр-міністр Великобританії Д.Кемерон (Reuters): «Росія повинна зупинити переміщення бронетехніки через її кордон в Україну і стати на шлях політичного врегулювання конфлікту - або поплатитися новими санкціями».
12. Канцлер ФРН А.Меркель: ситуація погіршилася; на засіданні Європейської Ради 30 серпня буде обговорена можливість запровадження Євросоюзом нових санкцій проти РФ.
13. Міністр закордонних справ Естонії У.Пает: Естонія засуджує військове вторгнення Росії в Україну, яке порушує суверенітет та територіальну цілісність України. „Росія – безпосередня сторона у східноукраїнському конфлікті та повинна нарешті сама визнати це”. Керівництво Росії все ще заперечує участь в кровопролитті на Сході України, тоді як в Україні загинули або постраждали сотні російських військових.
14. Офіційна заява Уряду Іспанії: «Уряд Іспанії вкрай стурбований інформацією щодо вчорашнього і сьогоднішнього вторгнення російських збройних сил на територію України. Такі дії є кричущим порушенням суверенітету, незалежності, єдності і територіальної цілісності України… Виведення військових підрозділів РФ, які згідно з цією інформацією перебувають на території України, є необхідною умовою для продовження вжиття міжнародною спільнотою зусиль з метою політичного вирішення конфлікту, що б поклало край кровопролиттю в Україні».
15. Президент Румунії Т.Бесеску: «…Румунія не вважає, що стався військовий напад на Україну. Військовий напад означає військові частини, військові з’єднання, авіацію, інші категорії збройних сил, які нападають на певну територію. Ми не є свідками такого нападу. Те, що відбувається на сході України є суттєвою ескалацією підтримки, яку РФ надає сепаратистам… Румунія засуджує дії РФ, спрямовані на підтримку сепаратистів... ЄС має найрішучіше підтримувати вирішення безпекової кризи шляхом відновлення законною українською владою контролю в областях, окупованих незаконними збройними формуваннями».
16. Генеральний секретар ООН Бан Кі-мун: занепокоєний небезпечною ескалацією кризи в Україні, пов’язаною з повідомленнями про поширення насильства у східних регіонах країни біля кордону з Росією. Закликав продовжити переговори для пошуку мирного розв’язання конфлікту. Усі повинні зробити свій внесок у цей процес з дотриманням суверенітету і територіальної цілісності України.
17. Прем’єр-міністр Італії М.Ренці у телефонній розмові з президентом РФ В.Путіним: Введення російських військ на територію України є актом неприпустимої ескалації, яка матиме дуже серйозні наслідки.
Ми повинні продовжити надавати підтримку
Сенатор США Боб Коркер (Bob Corker) республіканець-Теннесі
Після телефонної розмови з послом США в Україні Джеффрі Пайєттом, сенатор США Боб Коркер (республіканець-Теннесі), голова сенатського комітету із закордонних справ, наголосив на подальшій
Традиційна зброя знову стає головною у конфліктах
Жозеп Боррель
Широкомасштабне вторгнення росії в Україна нагадало державам-членам Європейського Союзу про критичну важливість мати на своєму балансі достатню кількість традиційного озброєння. Зокрема, мова йде про танки, артилерію та снаряди.
Про окремі аспекти питань європейської безпеки
Іво ДААЛДЕР (Ivo Daalder), Постійний представник США при НАТО
Розміщення в Європі елементів системи протиракетної оборони