М.Ходорковський: ера Путіна завершується
Михайло Ходорковський, виступаючи в Королівському інституті міжнародних відносин у Лондоні, заявив, що ера Володимира Путіна в Росії йде до завершення, і закликав Захід надати моральну підтримку російській опозиції.
Виступ Ходорковського, який проходив в цьому інституті, відомому також як Chatham House, в рамках щорічної російської лекції, мав назву "Росія при Путіні і після".
Це був перший публічний виступ екс-глави ЮКОСа в Лондоні після свого звільнення з російської колонії трохи більше року тому.
"Що б не намагалися нам показати кремлівські піарники і телевізійна пропаганда, Путін - не супермен, і він вже точно не увійде в історію як герой, - сказав на початку свого виступу Ходорковський. - На екрані телевізора він може боротися з ведмедями, літати з перелітними птахами і полювати з тиграми, але це суцільна фантазія. Путін з голим торсом - це не сильний лідер, а голий король".
За словами колишнього співвласника ЮКОСа, політична підтримка Путіна базується на ілюзії про те, що закритість російського суспільства і збільшення ролі держави призвели до стабільності і процвітання.
"І хоча багато хто пов'язує погіршення економічного клімату з війною, фахівці прекрасно розуміють, що російська економіка вичерпала ресурс розвитку, який базувався на знищуваної відкритості та свободі підприємництва, ще до приєднання Криму", - заявив Ходорковський, який у перший час після виходу на свободу говорив, що не має наміру займатися політичною діяльністю і боротися за владу.
Осінь президента
За словами Михайла Ходорковського, сьогоднішній політичний курс Росії, який визначається президентом Путіним, викликає дедалі більше занепокоєння у російського бізнесу і правлячих еліт, включаючи його лояльних прихильників.
"Очевидно, що для Путіна настала осінь, - сказав він. - Однак ця осінь може бути дуже довгою. Росії доведеться досить довго стояти біля ліжка хворого імператора, з жахом спостерігаючи агонію режиму".
"Процес згасання буде дуже болючим для громадян Росії і небезпечним для міжнародної безпеки", - підкреслив Ходорковський.
Виступаючи перед британськими експертами та політологами, він запевнив їх, що Росія насправді не є в чистому вигляді сировинним придатком Заходу, як дуже багатьма прийнято вважати. Він зазначив, що нафтогазовий сектор складає лише 20% російського ВВП, а інше багатство створюють звичайні люди. Але, як вважає Ходорковський, нинішній російській владі вигідний міф про повну залежність росіян від нафти і газу.
"Коли нас постійно переконують, що "Газпром" і "Роснефть" годують країну, про які права може йти мова? Це твердження підігріває упевненість, що залежна від ресурсів людина не має права діяти, відстоювати свої інтереси", - сказав в минулому найбагатший нафтовий магнат Росії.
Назад до двополярного світу?
Значну частину свого виступу Ходорковський присвятив Володимиру Путіну і його нинішнім стратегічним цілям.
На його переконання, Путін мріє домовитися з США про новий світовий порядок, який був би схожий на часи Холодної війни.
"Світ поділений на зони впливу наддержав, втручатися в зону впливу опонента заборонено, не кажучи вже про внутрішні справи. Про права людини краще одразу забути. Так виглядає ідеальний світ Путіна, і я не впевнений, чи подобається ця картина хоч комусь ще", - підкреслив творець проекту "Відкрита Росія".
За його словами, політична філософія Путіна йде в розріз із сучасним світом і ніколи не знайде розуміння у світових лідерів.
"Путін мріє входити в верхівку вертикального світу, адже він вже це зробив у Росії. Він вважає, що існує один центр сили і прийняття рішення, що різні групи не можуть діяти самостійно, - пояснює Ходорковський. - І в цьому його базовий світоглядний конфлікт з новим світом. Це протистояння закритого і вертикального мислення з відкритим і горизонтальним".
На думку Ходорковського, Путін, всупереч всім його заявам, не вірить в багатополярний світ, в якому занадто багато гравців здатні приймати власні рішення і діяти самостійно.
"Я не уявляю, про що можна домовитися навіть у середньостроковому сенсі з людиною з такими уявленнями про світ", - зауважив він.
"Завтрашній день Росії і наших відносин лежить за межами Путіна, поза площиною його геополітичних амбіцій і збоченого розуміння світоустрою. Тому що не Путін майбутнє Росії. Майбутнє Росії - це ми", - такими словами Ходорковський завершив свою промову в Королівському інституті міжнародних відносин.
Якщо Зеленський підведе, Україна опиниться в депресії
Ганс ван Баален, Президент європейських лібералів
Україна житиме у непростий період, коли новий президент і старий уряд мають у той чи той спосіб співпрацювати з парламентом, який буде переобрано у жовтні. Для цього потрібна гнучкість заради інтересів України, це може бути нелегко.
Іран на милість Путіна, безпрецедентний, але крихкий союз
Аліреза Надер (Alireza Nader), старший аналітик корпорації RAND
Росія і Іран налагодили безпрецедентний, але крихкий союз на Близькому Сході. Російсько-Іранське співробітництво є ключовим для забезпечення виживання режиму президента Башара Асада в Сирії і знищенням повстанців зі східної частини Алеппо. Російські бомбардувальники використовували іранські війсь
Міжнародні організації втратять свій вплив на глобальну політику
Александр Шалленберг
В інтерв’ю австрійським ЗМІ Міністр закордонних справ Александр ШАЛЛЕНБЕРГ окреслив наступні думки: