Кремль використовує Молдову для війни проти України

27 Jan, 2016 | |
Help the revolution

Останні події в Молдові створюють додаткову лінію напруги для України, яка вже третій рік поспіль здійснює опір відкритій російській агресії. Стоїть за акціями в сусідній із Україною державі Кремль, який, розхитуючи Молдову, ставить собі за мету а) ускладнити ситуацію в прикордонних із Молдовою та Румунією українських районах, б) створити для Євросоюзу черговий «головний біль», в) ускладнити процеси в рамках ініціативи ЄС «Східне партнерство».

Нагадаємо, що 20 січня Парламент Республіки Молдова 57 голосами «за» (з необхідного мінімуму у 51 голос) затвердив Павела ФІЛІПА на посаді Прем’єр-міністра Молдови, новий склад уряду та програму його діяльності. Кандидатуру Філіпа підтримали депутати від Демократичної партії Молдови, Ліберальної партії та Соціал-демократичної парламентської платформи «За Молдову». Депутати від Партії соціалістів та, частково, від Партії комуністів бойкотували голосування. Соціалісти намагалися блокувати головну трибуну законодавчого органу та зірвати голосування.

Призначення уряду на чолі з людиною з близького оточення Володимира Плахотнюка викликало незадоволення населення та призвело до масових акцій протестів в Кишиневі, як проросійських (Партія соціалістів, «Наша партія»), так і проєвропейських опозиційних сил (Платформа «Гідність і правда»).

Незважаючи на ідеологічні розбіжності, спільною та основною вимогою мітингувальників є скасування результатів голосування за підконтрольний Плахотнюку уряд та проведення дострокових парламентських виборів. Під натиском мітингувальників, правоохоронні органи були змушені пропустити частину протестувальників до приміщення Парламенту, які, пересвідчившись у відсутності депутатів і членів новообраного уряду у будівлі, залишили її.

Контроль над приміщенням був відновлений поліцією без застосування сили.
Пізно ввечері 20 січня Президент Н.Тімофті прийняв присягу членів нового уряду. Усі останні дні ситуація в столиці Молдови продовжує залишатися напруженою і непередбачуваною. Крок президента щодо термінової легітимізації новобраного уряду спонукав протестувальників до нових радикальних дій. Ситуація підігрівається також підтримкою акцій протесту з боку Європейської народної партії Молдови на чолі з Ю.Лянке та основної частини депутатів від Ліберально-демократичної партії Молдови.

 

Що відбувається зараз?

Станом на сьогодні внутрішньополітична криза в Молдові нікуди не зникла. Такий сценарій неможливий хоча б огляду на те, що Кремль зацікавлений у створенні в Європі якомога більшої кількості кризових ситуацій, які, на думку оточення російського президента Путіна, повинні врешті решт вивести офіційний Брюссель із політичної рівноваги. У Кремлі переконані, що лише в цьому випадку Європа нарешті схаменеться, визнає «виключне право Росії» на пострадянський простір, скасує санкції і повернеться до business as usual.

Групі Geostrategy відомо про те, що Москва заздалегідь готувалася до розхитування внутрішньополітичної ситуації в Молдові. Для цього протягом останніх двох років із Росії до Молдови були депортовані тисячі молдовських гасторбайтерів, які працювали в російських містах без відповідних дозволів російських державних органів. Лише уявімо собі, які промиті російською пропагандою мізки (руський мир для них – межа мрій) мають ці люди?

Звичайно, що на подальший розвиток подій в Молдові впливатимуть також результати запропонованого владою діалогу з опозицією. Якщо влада країни не піде хоча б на незначні поступки протестувальникам, то ситуація в Молдові може вийти з-під контролю. Лідери протестного руху вже запросили молдовських громадян з усіх регіонів країни прибути до Кишинева і приєднатися до протесту.

Посольства США та Представництво Європейського Союзу в цій країні публічно закликали політичні сили Молдови розпочати конструктивний діалог. Це означає, що два центри сили не хочуть конфронтації, вони намагаються зробити усе можливе для уникнення силового сценарію розв’язання конфлікту, оскільки усвідомлюють: ситуація на Європейському континенті є настільки вибухонебезпечною, що будь-яка нова маленька пожежа може стати великими полум’ям. Принаймні, поки в російської влади є достатньо бензину для її розгортання.

Уряд Румунії, в оприлюдненому 21 січня прес-релізі висловив підтримку новообраному Уряду Молдови, звертаючись до молдовських протестувальників з проханням зберігати спокій та діяти виключно демократичними методами. У Бухаресті вважають призначення нового Уряду РМ кроком, що сприятиме політичній стабільності та консолідації. Також висловлюється сподівання, що новий Уряд Молдови продовжить курс країни на європейську інтеграцію, реалізує на практиці Угоду про асоціацію з ЄС, а також імплементуватиме необхідні для цього внутрішні реформи.

Для України не залишається нічого іншого, як вперто, незважаючи ні на що, проводити внутрішні реформи. Успіх у проведенні – це отрута для режиму Путіна. Паралельно, українській громадськості варто більш активно налагоджувати канали комунікації із активними проевропейськими громадськими активістами. Такі контакти допоможуть не лише ефективні протидіяти операціям російських спецслужб, але й сприятимуть кращому розумінню того, якими мають бути відносини між двома асоційованими членами Євросоюзу – Україною та Молдовою.

Володимир ДЕНИСЮК, старший аналітик групи Geostrategy
ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Геополітичні аспекти Угоди про асоціацію між Україною та ЄС

Єжи БУЗЕК (Jerzy Karol Buzek)
Єжи БУЗЕК (Jerzy Karol Buzek), депутат Європарламенту від Польщі, політична група «Європейська народна партія»

Ми добре розуміємо і усвідомлюємо всі геополітичні моменти, які беруть свій початок у минулому, в нашій історії. І ми повністю готові тісно співпрацювати з Україною на основі Угоди про асоціацію, включно із угодою про створення зони вільної торгівлі.

Росія продемонструвала, що вона не прагне до миру

Johan McCain
Голова комітету Сенату США з питань збройних сил сенатор Джон Маккейн

Амбіції Володимира Путіна щодо відновлення Російської імперії зробили ще один крок вперед сьогодні, коли російські сепаратисти в Донецькій області України проголосили незалежну державу і прийняли назву з часів царської епохи "Малоросія".

Україна, ЄС: окремі результати дії зони вільної торгівлі

Сергій Даниленко
Модератор групи Geostrategy Сергій Даниленко
analytics@geostrategy.ua

Українські виробники активно використовують преференції в рамках торгівлі між Україною та ЄС. Наприкінці 2016 року вже повністю використано 11 тарифних квот: