Вашингтон намагається нав'язати Брюсселю жорстку антиросійську риторику

30 Jun, 2020
UA news

5 червня 2020 року відбулося віртуальне засідання міністрів закордонних справ держав-членів Європейського союзу, в якому також узяв участь Державний секретар США Майк Помпео.

Аналітики групи Geostrategy проаналізували публічні коментарі та заяви очільників американської та європейської дипломатії, виголошені під час онлайн-зустрічі.

Результати продемонстрували, що, по-перше, Сполучені Штати намагалися якомога чіткіше підкреслити той факт, що питання України та російської агресії було одним із ключових на порядку денному спільного засідання міністрів закордонних справ Євросоюзу. У повідомленні Державного департаменту США та у твіті держсекретаря США Майка Помпео чітко зазначено обговорення питання України.

По-друге, засідання вкотре засвідчило відданість територіальній цілісності та незалежності України і підтвердило трансатлантичну єдність у боротьбі з російською агресією.

І по-третє, глави МЗС країн ЄС та США закликали Росію припинити агресивні дії на Донбасі.

Водночас, аналітики Geostrategy зазначили, що заяви верховного представника ЄС із зовнішньої політики та політики безпеки щодо обговорення «українського питання», викликали подвійні відчуття, оскільки Жозеп Боррель невпевнено і мляво висловлювався про обговорення українського питання. Складалося враження, наче він не дуже хоче порушувати цю тему.

Крім того, Боррель сказав дивну фразу про те, що «Росія все ще потрібна для виконання Мінських домовленостей».

Жозеп Боррель

верховний представник ЄС із зовнішньої політики та політики безпеки

«Під час зустрічі ми зосередилися на трьох головних питаннях: Китай, процес мирного врегулювання на Близькому Сході та Східне сусідство з акцентом на Україні. Ми обговорили дезінформацію, як спільну проблему, що зачіпає усіх трьох суб’єктів, але найбільше Східне сусідство та Китай. Що стосується Східного сусідства, яке було третім центральним пунктом нашої сьогоднішньої розмови, ми підтвердили, що сильне партнерство Європейського Союзу та США залишатиметься ключовим – особливо стосовно України. Очевидно, що для повного виконання Мінських домовленостей, свою частину зобов’язань має виконати Росія. Наша позиція щодо цього залишається чіткою та непохитною»

 

 

Державний департамент США, за підсумками засідання, розмістив на своєму сайті наступне повідомлення:

 

 

«Держсекретар Майк Помпео виголосив промову під час відеоконференції з верховним представником ЄС Жозепом Боррелем та міністрами закордонних справ країн-членів ЄС під час Ради з закордонних справ. Секретар Помпео, Верховний представник Боррел та міністри обговорили важливість трансатлантичного партнерства у відновленні наших економік після завершення пандемії COVID-19, а також підтвердили нашу спільну відданість демократичним цінностям, які служать опорою проти спроб Росії та КНР підірвати демократичні суспільства. Секретар підкреслив спільну готовність США та ЄС підтримувати суверенітет і територіальну цілісність України. Ми наполягаємо на тому, аби Росія припинила свої агресивні дії на Донбасі»

Держдепартамент США

Держсекретар США Майк Помпео опублікував у своєму Twitter наступну заяву:

Майк Помпео

Держсекретар США

«Дякую Жозепу Боррелю за скликання сьогоднішньої неформальної зустрічі Ради закордонних справ з моїми колегами – міністрами закордонних справ держав-членів ЄС. Відносини США та ЄС мають вирішальне значення для вирішення проблем, які постають перед КНР, Росією та іншими авторитарними режимами, які нехтують міжнародними нормами»

 

 

 

Аналітики Geostrategy припускають, що офіційний Вашингтон намагається нав’язати Брюсселю жорстку антиросійську риторику. Натомість чиновники з європейських інституцій чинять опір, згладжують «гострі кути» та не бажають зайвий раз дратувати Росію. Мотиви такої поведінки наразі не до кінця зрозумілі.

Аналіз англомовного інформаційного простору дозволяє стверджувати, що рішення Московського міського суду від 15 червня 2020 року про ув’язнення терміном на 16 років громадянина США Пола Вілана за обвинуваченнями у шпигунстві, стало політичною помилкою російської сторони. Кремль не прорахував або не володів інформацією про те, що саме цього дня, 15 червня, Майк Помпео братиме участь в онлайн-засіданні Ради міністрів закордонних справ ЄС, під час якого буде обговорюватися російська й українська проблематики.

Оскільки американська сторона вважає справу Вілана політично вмотивованою, вирок Московського суду роздратував американців, і ця роздратованість проявилася у жорсткій антиросійські риториці держсекретаря Помпео. Якби росіяни були поінформовані про заплановане засідання міністрів закордонних справ ЄС, вони, імовірно, хоча б на день перенесли засідання московського суду, аби уникнути жорсткої критики Вашингтону на свою адресу.

Нагадаємо, на полях Мюнхенської конференції з безпеки держсекретар США Майк Помпео і міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас домовилися про підтримку України в умовах агресії з боку Росії.

Минулого року Європейський парламент зазначив, що Росія більше не може залишатися партнером для ЄС на тлі агресії проти України і підривної роботи в інших державах, та закликали Москву припинити політичні репресії.

Раніше Майк Помпео заявив, що США є найбільш жорстким захисником суверенітету і територіальної цілісності України в світі.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Українська армія переможе

Марк Хертлін, (Mark Hertling)
Марк Хертлін, (Mark Hertling) генерал-лейтенант, колишній командувач Збройних сил США в Європі

Протягом своєї військової кар’єри я бачив українських військових у різних ситуаціях. Я бачив їх під час участі у миротворчих операціях на Балканах.

Експерт про ініціативу розпуску Конституційного суду

Франческо Палермо
Франческо Палермо
Професор порівняльного конституційного права університету Верони

Розвиток подій в Україні викликає стурбованість, бо погіршується. Варто зауважити, що сьогодні у багатьох країнах спостерігається помітна тенденція до загострення конфлікту між політичною та судовою гілками влади, за якого перша бере контроль над другою.

Розмови про надання Україні зброї не повинні припинятися

Стівен Сестанович (Stephen Sestanovich)
Стівен Сестанович (Stephen Sestanovich), старший аналітик Ради зовнішніх зносин, США

В якому б форматі не проводилися дебати про те, чи треба Сполученим Штатам Америки надавати летальну зброю Україні для зупинення російської військової агресії на Сході країни, сам факт таких розмов вже позитивно впливає на дипломатичні шляхи вирішення конфлікту.