Грузія на порозі нової революції?

26 Sep, 2012 | |

 Подія

 1 жовтня 2012 року в Грузії відбудуться парламентські вибори, які стануть останніми виборами до законодавчого органу країни перед проведення у 2013 році чергових президентських виборів. Саме цей фактор робить їх критично важливими для усього пострадянського простору.

 

Аналіз ситуації

Такі великі геополітичні гравці як США, Європейський Союз та Росія намагаються активно впливати на хід передвиборчої кампанії в Грузії, кожен переслідуючи при цьому свої геополітичні інтереси. Україна, в силу сьогоднішнього вразливого міжнародного становища («справа Тимошенко» практично ускладнила реалізацію повноцінної зовнішньої політики та позбавила Київ можливості міжнародного маневрування), приречена лише спостерігати за виборчою кампанією в Грузії. Хоча за інших умов могла б провести до Парламенту Грузії принаймні одну політичну силу, отримавши тим самим інструмент впливу на політику Тбілісі. Також подібним кроком Київ покращив би власну позицію на переговорах з Росією, яка прагне в будь-який спосіб отримати контроль над Парламентом Грузії з метою створення сприятливих умов для перемоги проросійського кандидата на президентських виборах у 2013 році (в Україні є кілька впливових фінансово-промислових груп, які контролюються українськими громадянами грузинського походження і при цьому мають робочі контакти з грузинськими політиками – групи Лева ПАРЦХАЛАДЗЕ, Давіда ЖВАНІЇ, Таріела ВАСАДЗЕ).

 

 

На якому фоні проходить передвиборча кампанія?

У вересні 2012 року в Грузії та на її колишніх територіях – Абхазії та Південній Осетії – відбулася низка військово-політичних подій, які, на думку експертів групи глобальної розвідки Geostrategy, вказують на максимальне загострення уваги Вашингтона, Брюсселя та Москви до ходу підготовки парламентських виборів в Грузії.

Так, 6 вересня Росія провела на території Абхазії масштабні військові навчання, а також оголосила про відкриття консульського представництва Південної Осетії у російській Північній Осетії.

У відповідь на такі демонстративні кроки російської сторони до Грузії з робочим візитом прибули високопоставлені дипломати зі США, Швеції та Польщі. Також робочий візит здійснив Генеральний секретар НАТО Андрес Фог-РАССМУСЕН.

 

 

Які політичні розклади передвиборчих перегонів?

Основним конкурентом партії влади на виборах виступає лідер грузинської опозиції, грузинський бізнесмен Бідзіна ІВАНІШВІЛІ (очолює партію «Грузинська мрія»), якого нинішня грузинська влада намагається прив’язати до «російського проекту з відсторонення Михайла Саакашвілі та його команди від управління країною».

На фото: Бідзіна ІВАНІШВІЛІ

На думку експертів групи Geostrategy, Михайло СААКАШВІЛІ опиняється сьогодні у складному політичному становищі. Вперше нинішній грузинський лідер був обраний на посаду Президента у 2003 році. У 2008 році він зумів переобратися на посаду Президента Грузії вдруге, навіть незважаючи на відкрите військове протистояння з Росією у серпні 2008 року, внаслідок якого Грузія втратила частину своїх територій – Абхазію та Південну Осетію.

 

Однак, відповідно до Конституції Грузії, Михайло СААКАШВІЛІ не має можливості брати участь у президентських виборах 2013 року. З огляду на це нинішній грузинський Президент активно просуває у якості наступника свого ближчого партнера, нинішнього Прем’єр-міністра Грузії Вано МЕРАБІШВІЛІ.

Групі Geostrategy стало відомо про те, що у разі перемоги в 2013 році на президентських виборах Вано МЕРАБІШВІЛІ нинішньому грузинському Президенту може бути запропонована посада Прем’єр-міністра країни. Відповідно через п’ять років Михайло СААКАШВІЛІ матиме законну можливість втретє балотуватися на посаду Президента Грузії.

 

На фото: Михайло Саакашвілі

Хоча при оцінці політичної ситуації в Грузії напередодні проведення президентських виборів необхідно пам’ятати про те, що в 2013 році у силу вступають поправки до Конституції Грузії, які суттєво обмежують президентські повноваження і, одночасно, збільшують владу Прем’єр-міністра.

Таким чином буде розіграно практично російський сценарій передачі вищої влади.

Захід, швидше за все, потенційно зацікавлений у такому перебігу подій. Однак Москва має свій погляд на це питання.

Зокрема, Президент Росії Володимир ПУТІН має намір поламати плани офіційного Тбілісі щодо рокіровок у вищих ешелонах влади шляхом внесення максимально великих протиріч між основними учасниками політичного процесу в Грузії. Оприлюднення скандального відео з грузинської в’язниці – початок російської гри проти команди Михайла СААКАШВІЛІ. Однак уся складність позиції Росії полягає у тому, що жоден потенційний кандидат на посаду Президента Грузії – Бідзіна ІВАНІШВІЛІ та Вано МЕРАБІШВІЛІ – не будуть проводити відверто проросійську політику. Жоден з них не відмовиться від продовження інтеграційного курсу до ЄС та НАТО, а також тісної співпраці стратегічного партнерства зі США. Також жоден з них не відмовиться від участі у реалізації енергетичних проектів з транспортування енергоносіїв повз території Росії.

 

 

Що може трапитися після 1 жовтня 2012 року?

Оцінюючи вищевикладені політичні ризики, група глобальної розвідки Geostrategy, спираючись на попередні оцінки пре електоральних місії Парламентської Асамблеї Ради Європи та Парламентської Асамблеї ОБСЄ, фіксує різке внутрішнє напруження в Грузії напередодні проведення парламентських виборів 1 жовтня 2012 року. Зростання антагонізму між правлячою та позиційною групами, а також теоретичні можливості фальсифікації результатів виборів на користь правлячої партії можуть призвести до масових акцій протесту в Грузії. Політичні наслідки цих акцій наразі важко передбачити.

 

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Іран на милість Путіна, безпрецедентний, але крихкий союз

Alireza Nader
Аліреза Надер (Alireza Nader), старший аналітик корпорації RAND

Росія і Іран налагодили безпрецедентний, але крихкий союз на Близькому Сході. Російсько-Іранське співробітництво є ключовим для забезпечення виживання режиму президента Башара Асада в Сирії і знищенням повстанців зі східної частини Алеппо. Російські бомбардувальники використовували іранські війсь

Газпром вважає сланцевий газ фантомом

Лена Коларска-Бобінська
Лена Коларска-Бобінська, депутат Європарламенту, член групи від Європейської народної партії

Лена Коларска-Бобінська, євродепутат, член групи від Європейської народної партії, про причетність «Газпрому» до антисланцевої кампанії в Європі:

США потребують більш активної участі в подіях в Україні

Річард ХААС (Richard Haass)
Річард ХААС (Richard Haass), президент Ради зовнішніх зносин, США (Council on Foreign Relations)

Сполучені Штати з моменту виникнення напруги у Східних регіонах України системно працюють над тим, щоб запровадити проти Росія санкції, оскільки вона відіграє ключову роль у дестабілізації ситуації в регіоні. Поки що важко передбачити, чим може закінчитися конфлікт на Сході України.