Росія, Китай: домовленості по газу не досягнуто

20 May, 2014 | |

 Москва та Пекін досягли "істотного прогресу" щодо питання про експорт російського газу до Китаю, заявив прес-секретар президента Росії Дмитро Песков.

Утім, за його словами, у питанні ціни газу залишаються моменти, які потрібно допрацювати. Дискусія з цього приводу точиться ще з 2009 року.

Одним зі способів дійти компромісу може стати обнулення податку на видобуток корисних копалин для газових родовищ, що його у вівторок запропонував Володимир Путін.

Глава "Роснафти" Ігор Сечін уточнив, що йдеться про родовища, газ з яких постачатиметься на китайський ринок. Він додав, що китайська сторона готова скасувати мита на імпорт російського газу.

Контракт на експорт газу є ключовим у так званому "фантастичному пакеті документів", обговорення якого пообіцяв перед візитом російської делегації до Китаю помічник Володимира Путіна Юрій Ушаков.

Рамкову угоду про постачання газу між "Газпромом" та китайською CNPС було підписано в 2009 році. Вона передбачає постачання до КНР, за різними даними, від 38 до 68 млрд кубометрів російського газу на рік. Експерти вважають, що на тлі загострення відносин зі США та ЄС через українську кризу Росія може піти на поступки щодо ціни на газ, експорт якого грає ключову роль в економіці країни.

 

Український слід

Першу спільну заяву за підсумками переговорів Володимир Путін та китайський лідер Сі Цзіньпін присвятили політичним питанням. Китай та Росія висловили занепокоєння з приводу української кризи і закликали всі регіони України вступити в діалог.

Крім того, у заяві щодо України Москва і Пекін зазначили, що мають намір спільно протидіяти "втручанню у внутрішні справи інших держав" та заохоченню "діяльності, спрямованої на зміну конституційного ладу" тієї чи іншої держави.

Не називаючи конкретних держав, лідери Китаю та Росії закликають відмовитися від спроб залучення іншої країни "до будь-якого багатостороннього об’єднання чи союзу".

 

Військова співпраця

За підсумками зустрічі у вівторок сторони вирішили створити двосторонню комісію з інвестиційного співробітництва на рівні віце-прем'єрів та групи високого рівня з контролю за стратегічними проектами.

Доля ще однієї важливої угоди – щодо військово-технологічної співпраці – наразі не відома.

Експерти розглядають візит Путіна до КНР у контексті охолодження стосунків Росії зі США та ЄС.

Раніше повідомлялося, що сторони обговорювали спільну розробку широкофюзеляжного далекомагістрального літака, який, за даними російських ЗМІ, повинен був би у майбутньому конкурувати з європейським Airbus та американським Boeing, а також важкого вертольота, який би виробляли на китайських заводах.

 

"Найкраще за всю історію"

Західні ЗМІ розглядають візит пана Путіна до Китаю в контексті загострення ситуації навколо України та запровадження санкцій проти Росії.

"Стаючи дедалі більше ізольованим від Заходу через Україну, російський президент Володимир Путін сподівається на співчутливого слухача під час візиту до Китаю", - пише Reuters, відзначаючи, що Сі Цзіньпін не раз акцентував важливість зв'язків з Росією, а Москва була першою столицею, яку лідер КНР відвідав після вступу на посаду.

"Москва та Пекін знайшли переваги у спільній роботі з ослаблення впливу США та створення нових можливостей для просування міжнародних та економічних інтересів", - наголошує Wall Street Journal. Газета пише, що пан Путін зображується в китайських ЗМІ як впливовий лідер, котрий не боїться прийняти виклик Заходу.

Сам Володимир Путін говорить про новий етап російсько-китайського партнерства.

"Не помилюся, якщо скажу, що воно стало найкращим за всю свою багатовікову історію", - заявив він в інтерв'ю китайським журналістам перед нинішнім візитом.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Blake Clayton Старший радник з питань енергетики Ради зовнішніх зносин, м. Нью-Йорк

Blake Clayton
Blake Clayton Старший радник з питань енергетики Ради зовнішніх зносин, м. Нью-Йорк

Продовження погіршення ситуації в Лівії, Єгипті та інших країнах Північної Африки та Близького Сходу суттєво впливають на формування світових цін на енергоносії, у першу чергу - нафти. Я вважаю, що сьогодні США недостатньо працюють над збільшенням стратегічних обсягів нафти.

Україні треба реальна фінансова допомога

Роберт Кан (Robert Kahn)
Роберт Кан (Robert Kahn), старший фінансовий аналітик, Рада зовнішніх зносин, США

На фоні драматичних переговорів щодо врегулювання ситуації на Донбасі, результати переговорів між Україною та Міжнародним валютним фондом відійшли на другий план. Однак важливим стало досягнення домовленості про виділення України кредиту МВФ на суму 17,5 млрд. дол. США.  

США та Німеччина: триває важкий пошук позиції по Україні

Уільям Дроздяк (William Drozdiak)
Уільям Дроздяк (William Drozdiak), голова Американської Німецької Ради

Уільям Дроздяк (William Drozdiak), голова Американської Німецької Ради