Міжнародні ЗМІ: вікно можливостей для Путіна закривається

09 Dec, 2014 | |

У вівторок міжнародні видання пишуть про геополітичні шахові партії та вікно можливості для Путіна.

 

Міжнародні шахові партії

Міжнародна політика відчайдушно потребує нових ідей і рішучих кроків на "геополітичній шаховій дошці". Оглядач Гідеон Рахман пропонує чотири комбінації у статті для Financial Times.

Перша – це мрія пана Путіна, яка полягає у відновленні сфери впливу Росії на більшості територій колишнього СРСР. Проте незрозуміло, "пан Путін - геній чи дурень, якому скоро поставлять шах і мат". Автор вважає таку комбінацію поганим ходом, шанси - три з десяти.

Друга – це "традиційна британська стратегія", що базується на принципі "розділяй та владарюй" в Європі.

"Та, здається, британці втратили талант гри в шахи, - зазначає пан Рахман. – Через неспроможність досягти мети шляхом дипломатії чи хитрощів, британці обдумують вихід з ЄС".

А це те саме, що й перевернути шахову дошку і вийти з гри. Шанси такого сценарію автор оцінює як нуль з десяти.

Третя комбінація – примирення США та Ірану. Проте такий гамбіт, на думку автора, викликав би непередбачувану реакцію Ізраїлю та Саудівської Аравії. Тому шанси такого сценарію - два з десяти.

Остання, четверта комбінація – потепління відносин між Китаєм та Південною Кореєю. Такий хід має економічний сенс, вважає пан Рахман. Але і тут є проблема. Південна Корея залежить від США у питаннях безпеки і навряд чи пожертвує нею заради примарних переваг союзництва з Китаєм. Шанси – три з десяти.

У епоху демократії будь-яка з цих комбінацій малоймовірна, додає автор, адже соціальні мережі, фінансові ринки, громадські рухи та терористичні дії - усі здатні поламати розрахунки.

Автор підсумовує: "Дивлячись на гральну дошку, майбутній гросмейстер, з’ясує, що фігурки почали рухатися за власним бажанням".

 

Вікно закривається

Російський президент Володимир Путін здається обрав невдалий час, щоб спробувати відтворити Російську імперію. Проте економічні проблеми Росії не зменшили його апетитів, пише Washington Times.

Навпаки, пише газета, він збільшує тиск на своїх сусідів: проросійські сепаратисти в Україні начебто готують новий наступ, російські винищувачі і підводні човни заходять у повітряний простір і національні води інших країн, а країни Балтії, які є членами альянсу, теж стають ціллю Росії.

"В усіх цих випадках посил Путіна зрозумілий – ваш суверенітет частково належить Москві і не варто сподіватися на захист НАТО", - пише видання.
Проте час не на боці Росії.

"Тому Путін ймовірно вважає, що варто брати все, що можливо, поки це можливо, - підсумовує газета. – Вікно можливості використовувати енергію як інструмент геополітичного протистояння закривається".

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом є дуже важливими документом

Майкл ХЕНКОК (Michael Thomas Hancock)
Майкл ХЕНКОК (Michael Thomas Hancock), член Британського Парламенту, член Британської делегації у Парламентській Асамблеї Ради Європи

-Пане ХЕНКОК, якими, на Ваш погляд, є перспективи підписання у 2012 році Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом?

Розмови про надання Україні зброї не повинні припинятися

Стівен Сестанович (Stephen Sestanovich)
Стівен Сестанович (Stephen Sestanovich), старший аналітик Ради зовнішніх зносин, США

В якому б форматі не проводилися дебати про те, чи треба Сполученим Штатам Америки надавати летальну зброю Україні для зупинення російської військової агресії на Сході країни, сам факт таких розмов вже позитивно впливає на дипломатичні шляхи вирішення конфлікту.

Ми не маємо європейської армії…

Жозеф Доль ( Joseph Daul)
Жозеф Доль ( Joseph Daul), Голова Європейської народної партії в Європарламенті

Голова найбільшої політичної групи Європарламенту «Європейська народна партія» Джозеф Доль висловив своє розчарування тим, що на разі ніхто не має впевненості з приводу подальшого розвитку ситуації в Україні.