Фінансова допомога Заходу для України. Частина 2

20 Jul, 2015 | |

Група глобальної розвідки Geostrategy продовжує публікацію матеріалів, присвячених аналізу матеріально-технічної та фінансової допомоги, яку почали надавати Україні держави Західного світу та міжнародні організації після початку військової агресії проти українського народу.

На цей раз у фокусі уваги опинилися уряди низки провідних держав світу, які, починаючи з 2014 року, ухвалювали рішення про надання Україні допомоги. Як вже зазначалося раніше, мета таких публікацій – створення загальної картини допомоги, яка допоможе українському суспільству у двох речах:

а) зрозуміти, хто для України є справжнім другом і партнером та

б) мати змогу контролювати український Уряд, який витрачає отриману із Заходу матеріально-фінансову допомогу.

 

Сполучені Штати Америки

Американська допомога Україні виділялася за двома напрямами: у рамках державного бюджету США на відповідний фінансовий рік (основні асигнування) та з джерел т.зв. «кризових фондів», створених Урядом США для допомоги країнам у надзвичайних ситуаціях (додаткові асигнування).

За підрахунками Адміністрації Президента США, протягом цього часу Сполучені Штати зобов’язалися надати Україні понад 355 млн. дол. США на підтримку безпекової сфери, відновлення економічної стабільності, здійснення необхідних реформ та надання гуманітарної допомоги постраждалим внаслідок конфлікту на сході України.

Крім цього, у травні 2014 року американським урядом було надано 1 млрд. дол. США кредитних гарантій, а на початку 2015 року повідомлено про можливість виділення Україні додаткового пакету кредитних гарантій на загальну суму до 2 млрд. дол. США.

Відповідно до бюджетного запиту у 2015 фінансовому році асигнування на реалізацію планових проектів технічної допомоги Державного департаменту США та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні становитимуть близько 139,3 млн. дол. США, з яких:

- 27,9 млн. дол. – основне фінансування проектів, спрямованих на забезпечення миру і безпеки;
- 45 млн. дол. – додаткове фінансування ініціатив з підвищення обороноздатності українських збройних сил та активної взаємодії зі збройними силами США та Заходу;
- 28,5 млн. дол. – на проекти охорони здоров’я;
- 25,6 млн. дол. – ініціативи з підтримки демократії, прав людини та ефективного управління;
- 12,3 млн. дол. – проекти економічного розвитку.

 

На додаток до фінансової, технічної та експертної допомоги, наданої та заявленої для України минулого року, у 2015 фінансовому році США також зобов’язалися виділити:

- 20 млн. дол. США на підтримку реформ у правоохоронній та судовій сфері, (анонсовано наприкінці листопада 2014 року);
- додаткові 16,4 млн. дол. США, що будуть спрямовані до організацій системи ООН на підтримку ініціатив гуманітарного профілю на сході України (загальний обсяг гуманітарної допомоги, анонсованої з вересня 2014 року, - близько 38 млн. дол. США);

 

Відповідно до бюджетного запиту на 2016 фінансовий рік, оприлюдненого на початку лютого 2015 року, Україні пропонується виділити близько 154 млн. дол. США з т.зв. Фонду економічної підтримки, а також зарезервувати близько 275 млн. дол. США з метою забезпечення можливості надання Сполученими Штатами Україні 1 млрд. дол. США кредитних гарантій у наступному фінансовому році.

 

У рамках проектів технічної допомоги пропонується також виділити:
- 42,3 млн. дол. США на підтримку збройних сил України;
- 31,6 млн. дол. на програми охорони здоров’я;
- 4 млн. на ініціативи у правоохоронній сфері та контролю за незаконним обігом наркотиків;
- 2,9 млн. на програми міжнародної підготовки військових.

 

Федеративна Республіка Німеччина

Федеральний уряд ФРН надав Україні допомогу на суму 25 млн. євро для забезпечення проживання в осінньо-зимовий період тимчасово переміщених громадян України з Луганської, Донецької областей та АРК. У жовтні-грудні 2014 року в Україну прибули вантажі зі збірними конструкціями для розгорнення стійких до зимових умов модульних будинків, які розміщені у Дніпропетровській, Запорізькій та Харківській областях (крім обласних центрів у містах Нікополь, Дніпроджержинськ, Кривий Ріг і Павлоград), в яких зможуть проживати близько 4 тисяч осіб.

За ініціативи Канцлера Ангели МЕРКЕЛЬ, одночасно з розгортанням тимчасових містечок для проживання переселенців, Німеччина направила гуманітарний конвой (112 вантажних автомобілів) на загальну суму 10 млн. євро для постраждалих зі Східних областей України.

Уряд Німеччини також надав урядові гарантії на суму понад 500 млн. євро за кредитами, спрямованими на відновлення інфраструктури та соціально важливих об’єктів Луганської та Донецької областей (відповідна заява була зроблена Канцлером Ангелою МЕРКЕЛЬ під час візиту до України 23 серпня 2014 року). Спільну заяву між Урядом України та Федеративним Урядом ФРН про надання Німеччиною кредитних гарантій у розмірі 500 млн. євро для відбудови інфраструктури на сході України підписано 7 січня 2015 року в рамках візиту Прем’єр-міністра України Арсенія ЯЦЕНЮКА до ФРН.

МЗС ФРН виділено додатково грантові кошти (500 тис. євро), які використані для закупівлі для вимушених переселенців з Донбасу теплого зимового одягу, оренди помешкань, придбання продуктових наборів. Базовими регіонами проекту визначені м.Київ, Київська, Харківська та Полтавська області.

Протягом вересня-грудня 2014 року на лікуванні у ФРН перебували 20 важкопоранених військовослужбовців України. Німеччина фінансує витрати, пов’язані з транспортуванням в обох напрямках, лікуванням та реабілітацією.

 

Австралія

У грудні 2014 року австралійська сторона повідомила про прийняте рішення щодо виділення 2 млн. доларів США на потреби ЗСУ, а також про виділення 100 млн. доларів США допомоги, яку вона надасть Україні в рамках МВФ. Українській стороні передано зимового обмундирування для військових підрозділів, задіяних в АТО, на суму 2,3 млн. дол. США.

 

Велика Британія

Велика Британія затвердила загальний пакет допомоги в сумі 10 млн. фунтів стерлінгів для сприяння економічній та політичній стабілізації в Україні. У рамках цього пакету допомоги 1,4 млн.ф. стерл. асигновано для гуманітарних цілей, в тому числі для постачання засобів необхідних для зимового періоду, в рамках проектів ООН та через неурядові організації. У жовтні 2014 року у Лондоні започатковано гуманітарний проект «Global Friends of Ukraine», який передбачає заснування неурядової організації, головною метою якої буде організація допомоги (фінансової, технічної, експертної) для громадян України, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції, а також для відновлення системи життєзабезпечення звільнених територій. 24 лютого 2015 року Прем’єр-міністр Великої Британії Девід КЕМЕРОН заявив про рішення британського Уряду надати додатковий пакет гуманітарної допомоги Україні на суму 15 млн.ф.стерл. Допомога призначається для цивільного населення у районі недавніх збройних сутичок, а також для людей, які виїхали з цих районів до інших частин України.

 

Канада

У березні 2014 року Канада оголосила про надання Україні допомоги на відновлення економіки та забезпечення соціальної і політичної стабільності. Пакет допомоги складається з кредиту на суму 200 млн. канадських дол. та 20 млн. канадських дол. технічної допомоги на впровадження реформ. Крім того, канадською стороною було прийняте рішення про виділення технічної допомоги на посилення спроможностей Національного банку України в сумі близько 1 млн. канадських дол., що також надаватимуться по лінії МВФ.

У вересні 2014 року Канадою виділено 4 млн. дол. США на ініціативи НАТО у зв’язку з ситуацією в Україні. При цьому допомога на суму 1 млн. дол. США була виділена на поліпшення можливостей командування Збройними силами України, вдосконалення комунікаційних та комп'ютерних можливостей, а також з метою впровадження стандартів НАТО.

У листопаді 2014 року Міністерство оборони Канади оголосило про рішення надати Україні військову допомогу на загальну суму 12 млн. канадських дол. Наприкінці 2014 року – у січні 2015 року в Україну прибули кілька літаків та кілька партій морських контейнерів із зимовою військовою уніформою.

У січні 2015 року, перебуваючи з візитом в Україні, Міністр міжнародної торгівлі Канади оголосив про наміри Канади надати Україні додатково 52 млн. канадських дол. для низки проектів, у тому числі на підтримку малих та середніх підприємств, що виробляють молочну продукцію, а також на зміцнення підприємств, які займаються зберіганням зернових.

У січні 2015 року Уряд Канади оголосив про надання Україні додаткового кредиту на 200 млн. канадських дол. У травні 2015 року під час офіційного візиту в Україну Міністра закордонних справ Канади було:
- повідомлено про заплановане виділення понад 30 млн. канадських дол. допомоги Україні на гуманітарні цілі та розвиток демократичних інституцій;
- оголошено про надання 1,2 млн. канадських дол. для розвитку можливостей медичної системи Міністерства оборони України;
- прийнято рішення про направлення місії у складі 200 інструкторів для тренування українських військових.

Також Міністерство закордонних справ Канади заявило про готовність канадського уряду надати 12 млн. доларів для Чорнобильського фонду "Укриття".

 

Норвегія

У травні 2014 року Уряд Норвегії заявив про рішення надати фінансову допомогу Україні у сумі близько 25,5 млн. дол. США. У жовтні минулого року МЗС Уряд Норвегії запропонував збільшити підтримку Україні до 30,7млн. дол. США. У вересні 2014 року Міністр закордонних справ Норвегії оголосив про виділення окремого траншу в 1 млн. дол. як гуманітарну допомогу постраждалим від терористів.

Пізніше, у жовтні 2014 року, міністри закордонних справ Данії, Ісландії, Норвегії, Фінляндії та Швеції прийняли рішення надати Україні допомогу на суму 2 млн. євро у сфері гуманітарної відбудови та забезпечення енергоефективності постраждалих регіонів сходу і півдня України, включаючи Донецьку та Луганську області через Фінансову корпорацію північних країн (NEFCO). У грудні 2014 року в Україні розпочала роботу Норвезька рада з питань біженців. Офіс у м. Сєвєродонецьк, працюють 8 іноземців та близько 20 українців. Бюджет організації в Україні на 2015 р. складає понад 5,5 млн.дол.США.

У цілому протягом 2015 року Норвегія планує виділити 35 млн. євро в якості гуманітарної допомоги для потреб внутрішньо переміщених осіб.

 

Японія

У червня 2014 року японський уряд оголосив про виділення 260 тис. дол. США на допомогу переміщеним особам в Україні. Враховуючи зростання кількості переміщених осіб в Україні та погіршення гуманітарної ситуації на сході нашої держави, японським урядом у вересні 2014 року було оголошено про додаткове виділення 300 тис. дол. США допомоги по лінії Міжнародної Організації Червоного Хреста (150 тис. дол. США) та Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) (150 тис. дол. США).

У листопаді 2014 року Уряд Японії виділив близько 6 млн. дол. США на проект з відновлення соціальної інфраструктури Донецької та Луганської областей, який в Україні координує місія ПРООН.

У січні 2015 року було заявлено про наміри виділити 16,6 млн. дол. США для відбудови східних регіонів України, включаючи відновлення соціальної інфраструктури, допомогу постраждалим тощо. Конкретне цільове призначення коштів обговорюватиметься з Урядом України та спеціалізованими установами ООН. Допомога надаватиметься у вигляді безоплатного гранту.

Уряд Японії окремо виділив 1 млн. дол. США на допомогу переміщеним особам в Україні, яка була направлена в Україну у І півріччі 2015 року. Кошти, як правило, направляються до фондів місій ООН та інших уповноважених міжнародних організацій, які працюють в Україні.

 

Франція

У травні 2014 року Уряд Франції передав Міноборони України 1000 бронежилетів (вартість вантажу складає 412 645 євро) у якості гуманітарної допомоги. Протягом липня-серпня минулого року від Міноборони Франції Україною отримано у якості гуманітарної допомоги 2 тонни медичних матеріалів на суму 49 808 євро. (індивідуальні перев’язувальні матеріали, шприци, таблетки для очищення води і антисептики). Кризовим центром МЗС Франції передано, гуманітарну допомогу загальною вагою 6 т, (200 спальних мішків, 1 тис. ковдр, 15 теплових систем опалення, дві ємкості для харчових продуктів об'ємом 5 тис. л., 15 генераторів і 15 прожекторів).

Благодійна асоціація «Aide Médicale & Caritative France-Ukraine» («AMCFU»), протягом 2014 р. відправила в Україну 4 вантажівки з гуманітарним парамедичним обладнанням на потреби української армії та військових госпіталів, забезпечила перебування на лікуванні в Парижі 2 українських військових; провела 2 місії французьких хірургів до українських госпіталів; організувала в листопаді-грудні 2014 року місію з 4 українських хірургів у Париж для навчання та практики у французьких госпіталях.

Благодійною організацією «LА GERBE» відправлено до України (Дніпропетровської та Вінницької областей) автомобілі з гуманітарним вантажем (меблі, постільна білизна та теплий одяг, предмети побуту, обігрівачі та ін.). Спілкою українських студентів Франції відправлено дві вантажівки із шкільним приладдям, одягом та устаткуванням на потреби школярів та студентів зі Сходу України. Розпочато співпрацю із медичною асоціацією «Лікарі світу», якій передано список важкопоранених під час участь АТО військовослужбовців з метою їх лікування та реабілітації у Франції, а також перелік потреб Військового клінічного госпіталю Міноборони.

 

Республіка Польща

Рада Міністрів Республіки Польща прийняла рішення про виділення Україні гуманітарної допомоги у біля 757 тис.дол.США. У рамках виділеної квоти польська сторона планує закупити на території для Харківської області 20 переносних будиночків для біженців із зони АТО, в яких може проживати біля 100 осіб.

У лютому 2015 року в Україну (м. Дніпропетровськ) направлено черговий гуманітарний конвой на суму близько 70 тис. дол. США. Акцію організовано МЗС Польщі і Агентством матеріальних резервів Польщі, як спільну акцію Уряду Польщі, Європейської Комісії та держав-членів ЄС під назвою «EU-Airlift to Ukraine». Вантаж складався із наборів першої допомоги, засобів гігієни та ковдр (загальна вага близько 10 тон).

 

Китайська Народна Республіка

Уряд КНР через Товариство Червоного Хреста КНР надав Товариству Червоного Хреста України гуманітарну допомогу (медичне обладнання, засоби для інвалідів та облаштування біженців) загальною вартістю близько $3,3 млн.

Корпорації «Гечжоба» та «СіноГідро» (найбільші компанії Китаю у сфері інфраструктурного будівництва) попередньо заявили про свої наміри взяти участь у програмі відбудови Донбасу за схемою EPC+F (проектування, закупки, будівництво і фінансування).

У грудні 2014 року китайська сторона виступила з ініціативою щодо виділення Україні додаткових 50 млн. китайських юанів (близько 8 млн. 200 тис дол. США) безоплатної технічної допомоги.

 

 

Висновок:

наведений аналіз щодо обсягів матеріально-технічної допомоги, яку надали Україні міжнародні організації та іноземні країни з початку російської агресії, свідчить не лише про значну підтримку офіційного Києва на шляху боротьби з режимом Путіна, але й про наміри не упустити шанс перетворити Україну на надійного партнера Заходу. Однак за цим процесом перетворення неодмінно має спостерігати громадянське суспільство, яке вправі вимагати від української влади чіткого і прозорого звіту про витрачені кошти.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Ми прагнемо до успіху незалежної та єдиної України

Rex Tillerson
Рекс В. Тіллерсон Державний секретар США

Хоча Захід продовжує шукати нових продуктивних відносин з пострадянською Росією, на сьогоднішній день це виявилося невчасним, оскільки після спроби попереднього керівництва відновити відносини з Росією та американсько - європейськими відносинами Росія вторглась у сусідню Грузію в 2008 році та в У

США та Німеччина: триває важкий пошук позиції по Україні

Уільям Дроздяк (William Drozdiak)
Уільям Дроздяк (William Drozdiak), голова Американської Німецької Ради

Уільям Дроздяк (William Drozdiak), голова Американської Німецької Ради

Через дії в Україні Росія повністю втратила довіру до себе

Урсула фон дер Ляєн, Міністр оборони Німеччини
Урсула фон дер Ляєн
Міністр оборони Німеччини

Наскільки насправді великі навчання? Точний розмір відомо лише Москві та Мінську. Сусіди та багато партнерів в НАТО припускають, що фактична кількість сил, задіяних на російській та білоруській стороні, перевищує офіційно зареєстровану кількість 12,700 військових.