Саміт BRICS: основні результати

17 Oct, 2016 | |

В Індії на Гоа завершився саміт керівників країн БРІКС - Група з п'яти країн: Індія, Південна Африка, Бразилія Китай і Росія. Англійською BRICS — скорочення від Brazil, Russia, India, China, South Africa.

У березні 2014 року Генеральна Асамблея ООН переважною більшістю голосів прийняла резолюцію, що визнає референдум про приєднання Криму до Росії, незаконним. Серед тих, що утрималися (всього 58країн), були Бразилія, Китай, Індія, Південна Африка. Росія голосувала проти.
Тоді на засіданні Український голова МЗС Андрій Дещиця заявив, що ця Резолюція ставить питання про саму потребу існування ООН: «Якщо ви голосуєте за цю резолюцію, то ви підтримуєте Хартію про створення ООН, якщо ви голосуєте проти – то це нічого хорошого не принесе».

 

Зустрічі голів держав країн BRICS розпочались у 2008 році і загалом їх риторика зводилася до необхідності формування потужного економічного союзу, якій, за задумом, із часом мав трансформуватися в політичний вплив. Інформація, яка надходить з полів саміту-2016, змушує детальніше проаналізувати документи, ухвалені на Гоа. Схоже, що економічна складова союзу відійшла на другий план, натомість на перший вийшли питання військового співробітництва.

Звичайно економіки Росії, Бразилії та Південної Африки вже не ті, що вони були навіть п’ять років тому. Індія залишається єдиною світлою плямою, будучи найбільш швидко зростаючою країною у світі. Китай може повернути собі колишню траєкторію зростання, якщо йому вдасться вирішити внутрішні проблеми.

Але в центрі уваги опиняються кооперація між найбільш агресивної країною світу і найбільш швидко ростучою країною світу. Між Росією та Індією на саміті будуть підписані угоди про співробітництво, та, можливо багатомільярдний контракт по зенітних ракетних системах дальнього радіусу дії С-400 "Тріумф", угода про будівництво фрегатів для ВМС Індії, а також створення російсько-індійського спільного підприємства з виробництва вертольотів. Загалом біля 20 угод.

Путін вже повідомив журналістам: "Будемо разом працювати над літаком п'ятого покоління. Ми його вже підняли в повітря, але там є ще над чим працювати. Це відомий літак - Т-50".

Але бажання Росії всіх переграти призвело до того що, Генеральному директору “Ростеху”, Сергію Чемезову в Індії прийшлось виправдовуватись перед журналістами: «Ми не доставляли ніяких сучасних повітряних суден і будь-яких військових літаків в Пакистан. Ми зробили поставки вертольотів, але тих, які спеціалізуються на перевезеннях. І контракт був завершений». Коментуючи російсько-пакистанські спільні військові навчання Чемезов сказав, що військові навчання, проведені раніше в вересні цього року, були безпосередньо пов'язані з модернізацією антитерористичних операцій в Пакистані. При цьому що Індійський прем’єр вважає Пакистан центром тероризму.

І таких незручних моментів буде багато у відносинах між країнами BRICS, бо внутрішні проблеми наповнюють цей союз.

Відносини Індії з Китаєм знаходяться на дуже низькому рівні, при цьому Китай підтримує Пакистан, у тому числі, в ООН. Китай критикує Індію за перекриття його 3323-кілометровий кордону з Пакистаном. Китай намагається зірвати заявку Індії на членство в Групі ядерних постачальників. Китай будує «найдорожчий» гідроенергетичний проект на притоці річки Брахмапутра в Тибеті, що викликає занепокоєння в Індії, як це може вплинути на потоки води в нижні провінції країни.

Росія ж діє у своєму стилі і намагається заробити на всіх - продає зброю і друзям і ворогам, що дратує і Індію і Китай і Пакистан.

 

Володимир Денисюк аналітик групи Geostrategy
ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Україна, криза: чому програють всі?

Семуель Чарап
Семуель Чарап старший політолог RAND Corporation

За три роки з моменту початку кризи в Україні загинуло більш ніж 10000 людей і це продовжує виснажувати ресурси всіх країн.  В результаті всі програють і в цьому конфлікті кожен великий актор грає гірше, ніж це було раніше і вирішення видається невловимим  як ніколи. Це не повинно бути так.

Тріумф Зеленського

Tor Bukkvoll
Tor Bukkvoll
старший науковий співробітник Норвезького відділу оборонних досліджень

Звичайно, занадто рано говорити, чи буде вибір Володимира Зеленського президентом для України гарним. Якби Порошенко виграв, ми б очікували продовження частинних реформ, які ми бачили за останні п'ять років. Але Зеленський є абсолютно новим для української політичної сцени.

Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом є дуже важливими документом

Майкл ХЕНКОК (Michael Thomas Hancock)
Майкл ХЕНКОК (Michael Thomas Hancock), член Британського Парламенту, член Британської делегації у Парламентській Асамблеї Ради Європи

-Пане ХЕНКОК, якими, на Ваш погляд, є перспективи підписання у 2012 році Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом?