Українсько-російська модель відносин у газовій сфері переноситься на інші регіони світу

26 Apr, 2012 | |

Група глобальної розвідки Geostrategy зафіксувала появу нової тенденції щодо перенесення моделі розвитку відносин між Україною та Російською Федерацією у газовій сфері на відносини між країнами в інших регіонах, зокрема – між Єгиптом та Ізраїлем.

Суть питання

22 квітня 2012 року державна газова компанія Єгипту EGAS прийняла рішення анулювати Угоду з Ізраїлем щодо постачання природного газу до цієї країни, підписану у 2005 році. Можлива причина – несвоєчасна сплата Ізраїлем коштів за спожитий газ. Однак у цьому зв’язку звертає на себе увагу той факт, що Єгипет не продає Ізраїлю газ з січня 2011 року, оскільки за останній рік терористичні угруповання близько 14 разів здійснювали підрив труби на різних ділянках транспортування газу.

Міністр фінансів Ізраїлю Ювал СТЕЙНІТЗ висловив глибоке занепокоєння останнім розвитком двосторонніх відносин між Єгиптом та Ізраїлем. Зокрема, ізраїльська сторона заявила про те, що рішення Єгипту суттєво погіршує процес нормалізації відносин між двома державами, який розпочався після укладення у 1979 році мирного договору. Ізраїльська сторона оцінює такий крок Єгипту як порушення Договору про мир між двома державами.

За інформацією офіційних представників Єгипту, ізраїльська сторона – зокрема концерн EMG – була щонайменше п’ять разів поінформована про наміри Єгипту призупинити дію нинішнього газового контракту у зв’язку з тим, що ізраїльська сторона неналежним чином виконувала умови контракту.

У цьому зв’язку група Geostrategy звертає увагу на таке.
У різні часи питанням створення та розвитку єгипетсько-ізраїльсько-американського концерну EMG, а також укладення з колишнім Президентом Єгиптк Хосні МУБАРАКОМ (зараз перебуває у в’язниці) контракту на поставку газу опікувалися такі відомі ізраїльські політики, зокрема:
• Німрод НОВІК – колишній радник Шимона ПЕРЕСА;
• Шабтай ШАВІТ – колишній голова «Моссаду»;
• Езер ВАЙЦМАН та Іцхак РАБІН – колишні Президенти Ізраїлю.

Усі вони у тій чи іншій мірі були причетні до укладення важливого для Ізраїлю договору на постачання природного газу з Єгипту.

Чому виник ізраїльсько-єгипетський конфлікт?

За інформацією нинішніх представників єгипетської влади, режим Хосні МУБАРАКА протягом тривалого часу продавав Ізраїлю газ за зниженими тарифами. Така ситуацію до початку 2011 року – подій «арабської весни» - влаштовувала обидві сторони, оскільки тіньові прибутки від продажу природного газу розподілялися за домовленостями між Ізраїлем та Єгиптом. За попередніми підрахунками, з моменту реалізації газового контракту внаслідок невідповідних цін на газ єгипетська сторона понесла збитки у розмірі близько 800 мільйонів дол. США.

Однак, силове відсторонення Хосні МУБАРАКА від влади у 2011 році призупинило дію угоди на постачання газу Ізраїлю. На сьогодні новий єгипетський уряд здійснює ревізію усіх укладених колишнім режимом Хосні МУБАРАКА міжнародних договорів, у першу чергу – енергетичних. Що, як наслідок, порушує баланс, досягнутий протягом останніх десятиліть у регіоні Близького Сходу та Північної Африки.

Висновки

За оцінкою групи глобальної розвідки Geostrategy, саме порушення геополітичного та енергетичного балансу є одним з найбільш серйозних викликів для зазначених регіонів. Що дає підстави очікувати на появу нових міжнародні криз, на зразок тих, які Україна та Росія проходили у період з 2005 по 2009 роки включно.

Фактично, характер дискусії між Ізраїлем та Єгиптом щодо виконання обома сторонами діючої угоди на постачання газу дає підстави вважати, що за модель була взята ситуація, що виникла між Україною та Росією у 2005 році, коли внаслідок масштабних політичних змін до влади в Україні прийшла команда, яка заявила про намір переглянути непрозорі схеми постачання російського газу на український ринок.

Тоді так само було порушено енергетичний баланс в регіоні, внаслідок чого до 2009 року включно – моменту підписання між Києвом та Москвою нового 10-річного контракту на постачання та транспортування газу – виникали перманенті енергетичні кризи, які негативно позначалися на розвитку європейського енергетичного ринку.

Обидві сторони нинішнього конфлікту також зробили відповіді висновки з українсько-російських газовий суперечок. На початку квітня 2012 року концерн EMG вже звернувся до Міжнародного арбітражного суду в Стокгольмі зі скаргою на дії нинішньої єгипетської влади.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Україна повинна швидше здійснювати реформи

Ольга ОЛІКЕР
Ольга ОЛІКЕР (Olga Oliker), старший аналітик Центру стратегічних та міжнародних досліджень (Center for Strategic and International Studies)
Профессор

Віце-президент США Джо Байден під час свого останнього візиту в Україну оголосив про наміри США виділити Україні додатково 120 млн. дол. допомоги на проведення економічних реформ та боротьбу із корупцією.

Росіяни не будуть дотримуватися угод

Ельмар Брок
Ельмар Брок, депутат ХДС

Депутат від  ХДС Ельмар Брок не вірить Путіну в питанні трубопроводу по дну  Балтійського моря "Північний потік 2": "Росіяни не будуть дотримуватися своїх домовленостей: якщо буде побудовано " Північний потік 2 ", український транзит закриється.

Забезпечити припинення будівництва Північного потоку 2

Тед Круз
Тед Круз
сенатор США від штату Техас

"Північний потік 2 становить серйозну загрозу національній безпеці США та нашим європейським союзникам", - сказав сенатор Тед Круз. "Закон про захист енергетичної безпеки Європи буде протидіяти експансіонізму Росії, орієнтуючи