Литва, Україна, Німеччина: купівля бронетехніки

31 Aug, 2016 | |

 Міністр оборони Литви Юозас Олекас пояснив причини купівлі бронетехніки в Німеччині, а не в Україні тим, що українські бронетранспортрери "не відповідають стандартам НАТО".

Раніше стало відомо, що литовське міністерство оборони вирішило закупити 88 бронемашин Boxer виробництва німецько-голландського консорціуму Artec. Вартість контракту складе 385,6 млн євро.

Поставки почнуться в 2017 році, повністю контракт мають виконати в 2021-му. Вартість українських БТР-4 раніше становила від одного до півтора мільйона доларів за одиницю залежно від домовленостей.

Щоправда, з подальшого пояснення міністра витікає швидше те, що від українських машин відмовилися не просто через стандарти НАТО, а й через невідповідність їх завданням, які литовська армія ставить перед цими машинами.

"Є наші вимоги, які повинні виконуватися, як щодо захисної потужності техніки, так і бойової, - пояснив міністр. - Є стандарти, які прийняті в країнах НАТО, щоб оперувати, спільно брати участь у діях. Цим вимогам відповідала німецька техніка".

Міністр, швидше за все, не мав на увазі стандарти НАТО в широкому сенсі - далі він уточнив, що мова йде про умови, висунуті для одного конкретного замовлення.

"Я говорю про ті вимоги, які були при угоді з Німеччиною. Тут ми висували більш високі вимоги для деяких технічних даних", - пояснив пан Олекас.
Проте багато українських і російських ЗМІ сприйняли це як свого роду вирок українським бронетранспортерів БТР-4 - новим машинам, розробленим в Харківському конструкторському бюро машинобудування в середині 2000-х років.

Нині Україна намагається налагодити постачання цих БТР у свою армію і одночасно прагне втриматися на світовому ринку озброєнь.
На думку експертів, хоча українські бронетранспортери і викликали серйозні нарікання у покупців, вони мають перспективи експорту.

 

Енергійні закупівлі

Литва вирішила переозброювати свої сухопутні сили новою бронетехнікою на тлі загострення відносин НАТО і Росії.
Сусідня з нею Латвія на початку серпня домовилася з Британією про постачання 123 вживаних гусеничних бронетранспортерів CVR(T) за 249,5 млн євро.
У січні повідомлялося, що Естонія планує закупити в Норвегії 35 одиниць шасі БМП CV90 шведського виробництва, щоб модернізувати їх до повноцінних бойових машин. Раніше Таллінн закупив понад 40 колісних БТР Patria Pasi в Нідерландах.

Свої програми розвитку парку бронетехніки мають також Польща й Румунія.
У рамках своєї програми Литва оголосила окремі тендери на бронемашини і бойові модулі до них. Відтак на озброєння збройним силам надійде німецьке шасі Boxer з ізраїльським бойовим модулем з 30-міліметровою гарматою і протитанковими ракетами.

В останні роки Україна активно і не без успіху просувала свою бронетехніку на міжнародному ринку озброєнь, перш за все, в країнах Азії.
БТР-3, також розроблений у Харкові, продавали М'янмі, Таїланду, Нігерії і ОАЕ. БТР-4 купували Ірак й Індонезія. Танки "Оплот" надходили, щоправда, невеликими партіями і з затримками, в Таїланд.

Однак з початком бойових дій на Донбасі навесні 2014 року український уряд відразу ж розпорядився припинити експорт нової техніки. Було припинено постачання танків до Таїланду (а згодом відновлено), а також призупинилися переговори з іншими країнами.

За два роки, від початку 2014 до кінця 2015-го, за даними шведського інституту SIPRI, експорт озброєнь з України скоротився вдвічі.

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Україні треба реальна фінансова допомога

Роберт Кан (Robert Kahn)
Роберт Кан (Robert Kahn), старший фінансовий аналітик, Рада зовнішніх зносин, США

На фоні драматичних переговорів щодо врегулювання ситуації на Донбасі, результати переговорів між Україною та Міжнародним валютним фондом відійшли на другий план. Однак важливим стало досягнення домовленості про виділення України кредиту МВФ на суму 17,5 млрд. дол. США.  

Blake Clayton Старший радник з питань енергетики Ради зовнішніх зносин, м. Нью-Йорк

Blake Clayton
Blake Clayton Старший радник з питань енергетики Ради зовнішніх зносин, м. Нью-Йорк

Продовження погіршення ситуації в Лівії, Єгипті та інших країнах Північної Африки та Близького Сходу суттєво впливають на формування світових цін на енергоносії, у першу чергу - нафти. Я вважаю, що сьогодні США недостатньо працюють над збільшенням стратегічних обсягів нафти.

Надання Україні асоціації стане прикладом і своєрідним стимулом для таких країн, як Молдова та Білорусь?

Павел Коваль (Paweł Robert Kowal)
Павел Коваль (Paweł Robert Kowal) Голова делегації Європарламенту до Комітету парламентської співпраці «ЄС-Україна»

- Чи керуються євродепутати у своїх дискусіях щодо України і геополітичними підходами, зокрема думкою про те, що надання Україні асоціації стане прикладом і своєрідним стимулом для таких країн, як Молдова та Білорусь?