Новий Міністр закордонних справ Білорусі не шукатиме компромісів із Заходом

10 Sep, 2012 | |

Подія

наприкінці серпня 2012 року Президент Білорусі Олександр ЛУКАШЕНКО звільнив з посади міністра закордонних справ Сергія МАРТИНОВА. На його місце було призначено Володимира МАКЕЯ, колишнього главу президентської адміністрації. Для Україна така дипломатична рокіровка дає гіпотетичну можливість виглядати в очах Європи на фоні Білорусі більш демократичною та проєвропейською.

 

Аналіз ситуації

За оцінками експертів групи Geostrategy, така кадрова ротація хоча і не є несподіваною, проте політичний момент, який обрано для її проведення, вказує на те, що Білорусь і надалі продовжуватиме віддалятися від Європейського Союзу. Крім того, призначення на посаду міністра закордонних справ Володимира Макея, який вважається однією з найвпливовіших фігур в оточенні Лукашенка, може вплинути і на відносини Мінська з Литвою, які досі були більш тіснішими, ніж з іншими європейськими країнами.

 

Кадрові перестановки серед білоруських чиновників високого рангу трапляються доволі часто. Оскільки білоруська політична система надзвичайно централізована і перебуває фактично під єдиноосібним управлінням Олександра Лукашенка, який стежить за тим, щоб керівники вищих ланок не набували надто великого впливу та влади. Тож білоруський лідер нерідко вдається до прийому ротації кадрів, але саме ротації, а не звільнення.

 

Проте часовий момент для призначення Володимира Макея на посаду глави зовнішньополітичного відомства робить цю, на перший погляд, рядову подію значущою. Це призначення відбулося на хвилі численних змін серед вищого політичного та безпекового керівництва країни, до якої призвів резонансний інцидент у липні цього року.

Для інформації: нагадаємо, що влітку кілька працівників однієї з PR-фірм Швеції на невеликому приватному літаку перетнули повітряний кордон Білорусі і скинули на землю іграшкових ведмедиків, до яких були прив’язані антилукашенківські та продемократичні гасла. Після цього скандалу Олександр Лукашенко звільнив головнокомандуючого повітряними силами Білорусії та керівника прикордонної служби країни. Крім того, з Мінська було вислано посла Швеції, що посилило ізоляцію Білорусі і стало причиною введення ще жорсткіших санкції проти Президента Лукашенка та інших білоруських урядовців, котрі вперше були запроваджені Євросоюзом після оголошення результатів президентських виборів у країні та масових арештів опозиційних політиків.
 

Володимир Макей, вчитель іноземних мов за освітою, обіймав чимало високих посад в урядів Олександра Лукашенка. Свого часу був представником Білорусі при Раді Європи, згодом – керівником управління загальноєвропейського співробітництва у білоруському МЗС, до призначення на посаду головного дипломата очолював Адміністрацію Президента Білорусі. Володимир Макей, як і більшість білоруських урядовців, дотримується позиції, що пріоритетом країни є національна безпека, а не політична чи економічна відкрита співпраця із Заходом. Якщо взяти до уваги той факт, що відносини Білорусі та Євросоюзі наразі перебувають у надзвичайно напруженому стані, то призначення у цей момент Володимира Макея на посаду Глави зовнішньополітичного відомства означає, що ця тенденція зберігатиметься і надалі, а відносини Мінська і Брюсселя погіршуватимуться.

 

На фото: Володимир Макей

 

Група Geostrategy вважає, що єдина країна, на яку призначення Макея вплине напряму – це Литва. Хоча офіційна Литва відверто підтримує білоруську опозицію і саме з литовської території у повітря здійнявся шведський літак з вантажем іграшкових медведиків, проте водночас Литва є одним з найбільших економічних та торговельних партнерів Білорусі, а литовський уряд намагався відмовити Брюссель від введення санкцій проти білоруського керівництва, переконуючи його в тому, що цей крок остаточно дистанціює Мінські від Європи.

 

За інформацією групи глобальної розвідки Geostrategy, Володимир Макей має добре налагоджені робочі стосунки з Президентом Литви Далею Грібаускайте. Так, наприклад, у січні 2011 року багатьох здивував його несподіваний неофіційний візит до Литви відразу після виникнення конфлікту у відносинах Білорусі з Євросоюзом. На думку Geostrategy, призначення Володимира Макея на посаду Міністра закордонних справ Білорусі призведе до етапу нових випробовувань на міцність білорусько-литовських відносин і, цілком ймовірно, зробить діалог цих двох країн інтенсивнішим.

 

Як стало відомо Geostrategy, у 2009 році саме Володимир Макей висунув ініціативу запровадження так званої Дорожньої карти у відносинах Білорусі з США. Суть цих домовленостей зводилася до того, щоб переконати Вашингтон допомогти Білорусі вийти з-під політичного та, головне, економічного тиску Росії. Саме Володимир Макей проводив низку зустрічей із на той час тимчасовим повіреним США у Мінську Майклом Скенланом, переконуючи його підтримати Білорусь на переговорах з міжнародними фінансовими організаціями. Проте тоді Білорусь ще намагалася балансувати між Росією та Заходом, не входячи у небезпечне зовнішньополітичне піке. Політичні обставини відтоді кардинально змінилися.

 

Висновок

Тому Geostrategy вважає, що хоча призначення Макея, можливо, позитивно вплине на дипломатичний діалог з Вільнюсом, але у глобальному стратегічному значенні, Білорусь не йтиме на компроміси із Заходом, а її політичне протистояння з Литвою та іншими європейськими партнерами лише посилюватиметься. Для України посилення протистояння Білорусі із Європейським Союзом забезпечує гіпотетичну можливість виглядати в очах Європи більш демократичною та проєвропейською державою.
 

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Традиційна зброя знову стає головною у конфліктах

Borrell
Жозеп Боррель
Високий представник ЄС

Широкомасштабне вторгнення росії в Україна нагадало державам-членам Європейського Союзу про критичну важливість мати на своєму балансі достатню кількість традиційного озброєння. Зокрема, мова йде про танки, артилерію та снаряди.

Україна має чим захищатися

Едвард ЧОУ (Edward Chow)
Едвард ЧОУ (Edward Chow), експерт з питань енергетики, США

Труднощі, які сьогодні переживає Україна, носять не лише відверто негативний характер. По-перше, в Україні народилося потужне громадянське суспільство, яке може і повинно стати основним двигуном у проведенні в країні довгоочікуваних реформ.

США з імпортера стали експортером газу

Френк Веррастро
Френк Веррастро, Центр стратегічних та міжнародних досліджень, Вашингтон

Френк Веррастро, Центр стратегічних та міжнародних досліджень, Вашингтон